eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie VAT: wieniec pogrzebowy tak, kwiaty na Dzień Kobiet nie

Odliczenie VAT: wieniec pogrzebowy tak, kwiaty na Dzień Kobiet nie

2016-07-07 13:22

Odliczenie VAT: wieniec pogrzebowy tak, kwiaty na Dzień Kobiet nie

Wieniec pogrzebowy © contadora1999 - Fotolia.com

Czy zakup wiązanek kwiatowych bądź wieńców można rozliczyć w podatku VAT? Analizując interpretacje podatkowe można dojść do wniosku, iż wszystko zależy od charakteru uroczystości, w związku z którą zakup taki nastąpił. Ważne jest też to, kto udziela odpowiedzi.

Przeczytaj także: Odliczenie VAT gdy zakupy związane ze śmiercią pracownika

I tak negatywnie o możliwości odliczenia VAT od zakupionych kwiatów wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 03.08.2015 r., nr IPPP1/4512-449/15-2/JL. Spółka kupowała kwiaty swoim pracownikom m.in. z okazji odejścia na emeryturę, jubileuszu, Dnia Kobiet czy imienin.
W interpretacji tej czytamy: „(...) W odniesieniu do kwiatów przekazywanych pracownikom z okazji odejścia na emeryturę, jubileuszu, Dnia Kobiet czy imienin, należy zauważyć, że decyzja o wręczeniu kwiatów przy powyższych okazjach jest decyzją całkowicie dla Wnioskodawcy dobrowolną. Cel wskazany przez Wnioskodawcę we wniosku, jakim jest wyrażenie szacunku i pamięci dla pracownika nie może przesądzać o tym, że finansowanie przez Wnioskodawcę zakupu tych towarów na rzecz pracowników będzie służyło celom prowadzonej działalności gospodarczej. W analizowanej sprawie osobiste cele i korzyści pracowników ze względu na rodzaj i charakter podarków mają w tym przypadku znaczenie pierwszorzędne w stosunku do korzyści pracodawcy (korzyści gospodarczych).

Ponadto przepisy prawa nie wymuszają na pracodawcy obowiązku wręczania pracownikom kwiatów z okazji jubileuszu czy imienin. Zatem obdarowanie kwiatami przez Spółkę swoich pracowników w ocenie tut. organu nie jest niezbędne dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż pracownicy są zobowiązani świadczyć pracę niezależnie od prezentów jakie z własnej woli przekazuje im pracodawca.

fot. contadora1999 - Fotolia.com

Wieniec pogrzebowy

Czy zakup wiązanek kwiatowych bądź wieńców można rozliczyć w podatku VAT? Analizując interpretacje podatkowe można dojść do wniosku, iż wszystko zależy od charakteru uroczystości, w związku z którą zakup taki nastąpił.


W świetle powyższego, w opinii tut. organu, nie można uznać jako podatku naliczonego związanego z działalnością gospodarczą - podatku z tytułu zakupów kwiatów nabywanych z okazji odejścia na emeryturę, jubileuszu, Dnia Kobiet czy też imienin pracowników, finansowanych przez Wnioskodawcę. Zakupy te ponoszone są przede wszystkim w celu zaspokojenia prywatnych potrzeb pracowników. Nie mają zatem związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie występuje więc niebudzący wątpliwości związek (nawet pośredni) podatku naliczonego z wykonywaniem czynności opodatkowanych. (...)”

W zakresie odliczenia VAT od wieńców pogrzebowych czy kosztów nekrologów w związku ze śmiercią pracowników, byłych pracowników jak też ich najbliższych rodzin, wypowiedział się natomiast (pozytywnie) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 26.06.2014 r. nr ITPP1/443-423/14/DM.
W interpretacji tej organ wskazał: „(...) dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika obrotami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością Spółki, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podatnika obrotów.

Wobec powyższego, na zasadach przewidzianych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przy uwzględnieniu ograniczeń wynikających z art. 88 tej ustawy, Spółce, będącej czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na zakup wieńców pogrzebowych, umieszczanie nekrologów w prasie, kondolencji i wydatki związane z transportem pracowników w związku z udziałem w uroczystościach pogrzebowych, byłego pracownika, emeryta, rencisty oraz najbliższej rodziny pracownika lub byłego pracownika (emeryta, rencisty), ponieważ wydatki te – jak wskazała Spółka – mają związek z czynnościami opodatkowanymi. (...)”


Zdaniem spółki, w przypadku śmierci pracownika, byłego pracownika czy też osób spokrewnionych z nimi wskazane wyżej działania są wyrazem szacunku oraz uznania ich wkładu pracy i zaangażowania w wykonywana pracę, co z kolei przyczynia się do zwiększenia efektywności pracy, sprawniejszej realizacji celów biznesowych Spółki, zwiększania wyników finansowych i tym samym sprzedaży opodatkowanej. Można zatem przyjąć, że dokonane wydatki mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Nie bez wpływu na pośredni związek z osiąganymi przychodami, pozostają również ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki w związku z upamiętnieniem śmierci członków rodziny pracownika lub byłego pracownika przez pozytywne kreowanie wizerunku firmy.

W podobnym tonie wypowiedział się także Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 18.12.2013 r. nr IPTPP2/443-751/13-4/JN.
Wniosek
Wydatki na wiązanki pogrzebowe dają prawo do odliczenia podatku naliczonego, wydatki na kwiaty z okazji Dnia Kobiet, jubileuszy czy innych okoliczności, prawa takiego nie dają.

Niemniej organy podatkowe nie zawsze interpretują przepisy w tak rygorystyczny sposób, jak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 03.08.2015 r., nr IPPP1/4512-449/15-2/JL.

Dla przykładu Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 18.09.2009 r. nr IBPP2/443-488/09/RSz zezwolił wnioskodawcy na odliczenie VAT m.in. od zakupionych kwiatów przekazywanych pracownikom (bądź byłym pracownikom) z okazji odejścia na emeryturę, jubileuszu, Dnia Kobiet czy imienin - jako pośrednio związanych z działalnością opodatkowaną.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: