eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ministerstwo Finansów wyjaśnia: status przedsiębiorcy do JPK VAT

Ministerstwo Finansów wyjaśnia: status przedsiębiorcy do JPK VAT

2017-01-16 13:56

Ministerstwo Finansów wyjaśnia: status przedsiębiorcy do JPK VAT

Trzeba spełnić dwa warunki w jednym roku, aby nie przesyłać JPK_VAT fiskusowi © momius - Fotolia.com

Na stronie internetowej resortu finansów pojawił się nowy komunikat wyjaśniający kwestie związane z ustaleniem statusu przedsiębiorcy na potrzeby JPK. Ministerstwo wyjaśnia, kiedy mamy do czynienia z mikroprzedsiębiorcą i dane z których lat brać tutaj pod uwagę.

Przeczytaj także: Rejestry VAT jako Jednolity Plik Kontrolny (JPK)

Ostatni komunikat w tym zakresie jest datowany na 9 stycznia 2017 r. i pokazał się na stronie resortu . Na wstępie ministerstwo podkreśliło, że mali i średni przedsiębiorcy są obowiązani składać JPK_VAT począwszy od rozliczenia VAT za styczeń 2017 r. Obowiązek ten nie dotyczy wyłącznie mikroprzedsiębiorców.

Jak ustalić status przedsiębiorcy


Resort wyjaśnił, że w celu zakwalifikowania przedsiębiorcy do kategorii mikro, małego lub średniego, wystarczające jest, aby przesłanki określone dla danej kategorii przedsiębiorców w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca taki spełniał przynajmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych. Przesłanki takie muszą jednak w tym roku być spełnione łącznie, a są nimi średnioroczne zatrudnienie oraz przekroczenie danego poziomu osiągniętego obrotu netto lub sumy aktywów bilansu.
Zgodnie z art. 104 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

To oznacza, że jeżeli w jednym roku średnioroczne zatrudnienie wynosi mniej niż 10, a w drugim roku jest wyższe – przedsiębiorca może być uznany za mikroprzedsiębiorcę, przy założeniu, że w pierwszym roku nie przekracza jednego z ww. parametrów finansowych. W konsekwencji, przekroczenie stanu zatrudnienia lub przekroczenie parametrów finansowych tylko w jednym roku obrotowym nie powoduje utraty ww. statusu przedsiębiorcy. - czytamy w komunikacie.

fot. momius - Fotolia.com

Trzeba spełnić dwa warunki w jednym roku, aby nie przesyłać JPK_VAT fiskusowi

Mikroprzedsiębiorcą jest ten, który w jednym z dwóch poprzednich lat zatrudniał poniżej 10 osób oraz jego obrót nie przekraczał 2 mln euro.


Wyjaśniono także, iż zamiast badania osiągniętego rocznego obrotu netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, można alternatywnie wziąć pod uwagę sumę aktywów bilansu przedsiębiorcy sporządzonego na koniec jednego z dwóch ostatnich lat obrotowych.

Co się natomiast tyczy ustalenia zatrudnienia, resor finansów wyjaśnił:
Średnioroczne zatrudnienie pracowników i obrót określone w USDG przelicza się w odniesieniu do dwóch ostatnich lat obrotowych. Lata obrotowe określa się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości w odniesieniu do konkretnej sytuacji przedsiębiorcy. W większości przypadków lata te pokrywają się z latami kalendarzowymi. Jeśli lata kalendarzowe i obrotowe pokrywają się, to dla określenia statusu przedsiębiorcy w 2017 r. (jako mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy) bierze się pod uwagę lata 2015 i 2016. Średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty.

Niestety komunikat nie zawiera informacji o tym, jak ustalić średnioroczne zatrudnienie, czyli czy należy je zaokrąglać do pełnej osoby, czy też możliwe jest pozostawienie tutaj ułamka. Kwestia ta wbrew pozorom jest bardzo istotna. Jeżeli bowiem przyjąć, że konieczne jest tutaj stosowanie zaokrągleń do pełnych liczb, gdy średnioroczne zatrudnienie wynosi np. 9,8 dany przedsiębiorca nie będzie miał statusu mikro i od 2017 r. jest obowiązany składać JPK_VAT.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • janusz.z / 2017-01-24 12:46:39

    Ciężko przewidzieć, jak jeszcze będą się zmieniały definicje czy interpretacje resortu, dlatego dobrze mieć program księgowy, który nadąża za wszystkimi zmianami. Zainwestowałem w symfonię 2.0 z gwarancją i mam dostęp do wszystkich niezbędnych aktualizacji. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Ceilon / 2017-01-26 08:49:03

    U nas od lipca działa JPK Infinite. Okazało się, że nie taki diabeł starszy, jak się wydawało. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: