eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Komu ZUS przyśle rozliczony PIT za 2016 r. do domu?

Komu ZUS przyśle rozliczony PIT za 2016 r. do domu?

2017-01-24 12:54

Komu ZUS przyśle rozliczony PIT za 2016 r. do domu?

Komu ZUS przyśle PIT do domu? © Petrik - Fotolia.com

Nadszedł czas rocznych rozliczeń podatkowych. Niektórzy podatnicy nie muszą się jednak o nie martwić. Ci, którzy nie osiągają żadnych przychodów poza rentą lub emeryturą, mogą spokojnie oczekiwać na PIT-40A, które prześle im ZUS.

Przeczytaj także: Jaki formularz rozliczenia podatkowego PIT za 2016 r.?

Jak już wspomniano we wstępie, żadnych działań związanych z rozliczaniem podatków nie muszą podejmować ci podatnicy, którzy w minionym roku podatkowym nie uzyskiwali żadnych innych dochodów poza świadczeniami z ZUS. Tym, którzy dorabiali, przesłany przez ZUS PIT-40A niestety nie wystarczy - sami będą musieli rozliczyć się z fiskusem.

Te z kolei osoby, które pieniądze z ZUS dostawały jedynie przez część roku kalendarzowego, otrzymają PIT-11A, który nie jest rozliczeniem, lecz jedynie informacją o osiągniętych dochodach.
- Takie osoby muszą samodzielnie rozliczyć się z podatku rocznego – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku i przypomina że ZUS, jak co roku przyśle PIT-y najpóźniej do końca lutego.

Przypomnijmy, obowiązkiem ZUS jest sporządzenie i przekazanie podatnikom najpóźniej do końca lutego 2017 r. rocznego obliczenia podatku oraz imiennych informacji o wysokości dochodu i pobranej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2016r. z tytułu wypłaty:
  • świadczeń emerytalno-rentowych - na formularzu PIT 40A/11A,
  • zasiłków przysługujących z ubezpieczenia społecznego - na formularzu PIT 11A,
  • należności stanowiących prawa majątkowe z tytułu niezrealizowanych świadczeń w związku ze śmiercią świadczeniobiorcy - na formularzu PIT 11,
  • bezegzekucyjnych potrąceń kwot alimentów, rent odszkodowawczych, oraz odsetek za opóźnienie wypłaty świadczeń - na formularzu PIT 8C.

Wzory deklaracji w porównaniu do roku poprzedniego nie zmieniły się.

fot. Petrik - Fotolia.com

Komu ZUS przyśle PIT do domu?

ZUS może nas rozliczyć na PIT-40A bądź przysłać informacje o wysokości dochodów na PIT-11A.


W przypadku, gdy ktoś nie otrzyma PIT-u z ZUS, Zakład ma obowiązek wydać go na indywidualny wniosek świadczeniobiorcy. Wniosek każdy może złożyć w najbliższej placówce pisemnie lub ustnie do protokołu.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: