eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Dopłaty do cukru w przemyśle chemicznym a podatek dochodowy

Dopłaty do cukru w przemyśle chemicznym a podatek dochodowy

2006-06-09 13:17

W zakresie określonym przepisami Unii Europejskiej na wnioski przetwórców, w drodze decyzji przyznawane są dopłaty do cukru wykorzystywanego w przemyśle chemicznym. Dopłaty te finansowane są ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej - Sekcja Gwarancji.

Przeczytaj także: Przemysł cukrowniczy: pomoc od ARR

Dopłaty przetwórcom wypłaca Agencja Rynku Rolnego ze środków pochodzących z pożyczki otrzymanej z budżetu państwa na prefinansowanie wydatków na te dopłaty. Rozliczenie pożyczki udzielonej ARR następuje po wpłynięciu środków z budżetu Unii Europejskiej na rachunek bankowy do obsługi tych środków (art. 30j ust. 2 ustawy o finansach publicznych).

Mając na względzie, iż przetwórcy otrzymują wymienione dopłaty ze środków pochodzących z pożyczki na prefinansowanie, nie można uznać, że dopłaty te są dochodami pochodzącymi bezpośrednio z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej lub przekazanymi za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania tej pomocy. Zdaniem Ministerstwa Finansów zwolnienie dochodów na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 updop nie ma więc zastosowania do dochodów pochodzących z dopłat do cukru.

Środki pochodzące z pożyczki na prefinansowanie pomocy nie są dotacjami wymienionymi w art. 69 ust. 4 pkt 1 lit. b ustawy o finansach publicznych ani też środkami, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14b updop, otrzymywanymi z budżetu państwa przez agencje rządowe. Zatem otrzymane przez przetwórców dopłaty do cukru wykorzystywanego w przemyśle chemicznym stanowią ich przychody, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, a sfinansowane z nich wydatki będą stanowiły koszt podatkowy (art. 15 ust. 1 updop), o ile będą spełniały przesłanki uznania ich za taki koszt (pismo PB3-8213-300/DZ/05/1894/DZ/05 p.o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Podatków Bezpośrednich z 29 grudnia 2005 r. do Zastępcy Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie).


„Portal FK” to serwis umożliwiający indywidualne konsultowanie swoich wątpliwości w zakresie podatków dochodowych, VAT, rachunkowości i ZUS. Możesz zadać pytanie z danej dziedziny.

oprac. : Portal FK Portal FK

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: