eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur

Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur

2022-06-30 12:35

Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur

Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur © milushka - Fotolia.com

Już jutro 1 lipca w życie wchodzą zmiany podatkowe, które obejmą także emerytów i rencistów. Na zmianach zyska ok. 3,1 mln osób, które za cały 2022 rok zapłacą niższy podatek niż ten rozliczony na zasadach z roku ubiegłego. Wypłata "na rękę" wielu z nich wzrośnie niekiedy o ponad 100 zł.

Przeczytaj także: Nadchodzą kolejne zmiany w Polskim Ładzie

Reforma, która wchodzi w życie 1 lipca, oznacza dla emerytów i rencistów, ale także osób pobierających zasiłki, dalszą obniżkę podatków.
Wynika to z faktu, iż stawka podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli tzw. PIT w pierwszym przedziale skali podatkowej zostanie obniżona z 17 do 12 proc. i będzie dotyczyć przychodów uzyskanych od 1 stycznia tego roku – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Od lipca, od wypłaty z ZUS będzie potrącana zaliczka na podatek według stawki 12 proc., pomniejszanej o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Na zmianach zyska ok. 3,1 mln emerytów i rencistów, a przeciętna korzyść zyskujących ma wynieść rocznie około 726 zł.

Rzeczniczka dodaje, że z rent i emerytur w wysokości do 2500 zł brutto miesięcznie nadal nie będzie odprowadzana zaliczka na podatek. Kwota wolna od podatku w skali roku wynosi nadal 30.000 zł.
Te osoby, które dostają od nas emeryturę między 2,5 a 9,3 tys. złotych otrzymają w lipcu wypłatę na rękę wyższą o kilkadziesiąt złotych niż w czerwcu – dodaje Kowalska-Matis.

Według rzeczniczki, jeśli ktoś dostaje emeryturę w kwocie 3000 zł, zyska 25 zł. Osoby z wypłatami w wysokości 4500 zł otrzymają wyższą wypłatę w lipcu o mniej więcej 100 zł.
Najwięcej zyskają ci seniorzy, którym miesięcznie ZUS przelewa około 4920 zł. W lipcu mogą liczyć na to, że na swoim koncie zobaczą ok. 121 zł więcej – wyjaśnia.

Na zmianach emeryci i renciści zyskają także, jeśli chodzi o wysokość podatku za cały 2022 rok.
To właśnie z rozliczenia rocznego wynika, jakie finalnie są nasze obciążenia podatkowe. Z naszych obliczeń wynika, że emerytury i renty osób zyskujących mieszczą się w granicach 2,5–16 tys. zł. – zapewnia Kowalska-Matis.

Według wyliczeń ZUS, osoba ze świadczeniem 3000 zł miesięcznie zapłaci o 2095 zł mniej podatku za cały bieżący rok. Z kolei osoba otrzymująca emeryturę lub rentę w wysokości miesięcznej 4500 zł może liczyć na niższy podatek o 1606 zł.

fot. milushka - Fotolia.com

Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur

Najwięcej zyskają osoby, którym miesięcznie ZUS przelewa około 4920 zł. W lipcu otrzymają na rękę około 121 zł więcej. Warto pamiętać, że z rent i emerytur w wysokości do 2500 zł brutto miesięcznie nadal nie będzie odprowadzana zaliczka na podatek (kwota wolna od podatku w skali roku wynosi nadal 30.000 zł). Oznacza to więc, że te osoby otrzymają na swoje konto taką samą wypłatę.Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: