eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Będą zmiany zasad pobierania zaliczek na podatek PIT

Będą zmiany zasad pobierania zaliczek na podatek PIT

2022-05-17 11:35

Będą zmiany zasad pobierania zaliczek na podatek PIT

Nowe zasady pobierania zaliczek na podatek PIT © Andrey Popov - Fotolia.com

Choć wciąż toczą się prace nad zmianami w ramach Polskiego Ładu, gros przepisów ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 roku. Jednym z nich jest zmiana zasad, na mocy których płatnicy uwzględniają kwotę zmniejszającą podatek w trakcie roku.

Przeczytaj także: Zmiany w wynagrodzeniach już od 1 lipca 2022 roku

W ramach obowiązujących od niedawna przepisów Polskiego Ładu rząd zaproponował pewne modyfikacje. Już od lipca br. ulec zmianie mają między inny zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Wyżej wspomniane zmiany obejmować będą kwotę zmniejszającą podatek, która to występuje w skali podatkowej. Obecnie jest to kwota 5100 złotych, zaś na mocy obniżenia stawki PIT do 12 proc. wyniesie ona 3600 złotych.
Warto zauważyć, że kwota zmniejszająca podatek generuje kwotę wolną od podatku. Od stycznia 2022 roku bowiem została ona podniesiona do 30 tys. złotych. W rezultacie, podatnik na skali, którego roczne przychody nie przekroczą tejże kwoty, nie będzie miał obowiązku uiszczenia opłaty z tytułu podatku dochodowego – podkreśla Szymon Kwasigroch z Systim.pl.

Co ważne, aktualnie część płatników – jak chociażby zakłady pracy czy organy rentowe – obliczający oraz pobierający zaliczki na podatek od dokonywanych wypłat, mogą zmniejszać zaliczkę o kwotę 425 złotych (1/12 z 5100 złotych). Po wejściu zmian kwota ta wynosić będzie 300 złotych (czyli 1/12 z 3600 złotych).

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Nowe zasady pobierania zaliczek na podatek PIT

W związku z obniżeniem stawki PIT do 12 proc. zmianie ulegnie także kwota zmniejszająca podatek i będzie ona wynosić 3600 zł. Oznacza to, że przy pobieraniu miesięcznej zaliczki na podatek PIT płatnicy zmniejszać ją będą o kwotę 300 zł (1/12 z 3600 zł), a nie jak do tej pory 425 zł. Dodatkowo podatnik będzie mógł złożyć PIT-2 u maksymalnie 3 płatników wskazując jednocześnie kwotę do odliczenia, stanowiącą 1/12, 1/24 lub 1/36 kwoty zmniejszającej podatek.


Dla kogo nadchodzące zmiany w przepisach Polskiego Ładu będą najkorzystniejsze? - Z pewnością nie dla osób, które zarabiają powyżej 20 000 złotych miesięcznie. Ci bowiem odczują stratę w dochodach – mówi specjalista z Systim.pl. - Najbardziej korzystne będą zmiany dla tych wszystkich osób, które zarabiają co miesiąc od 10 do 12 tys. złotych brutto. Z kolei pracownicy, zarabiający w przedziale od 3 do 8 tys. złotych miesięcznie odczują jedynie niewielki zysk – dodaje ekspert.

Na koniec warto podkreślić, że zmiany w zaliczkach to nie jedyne planowane przez projektodawcę zmiany. W ramach nowelizacji zaproponowano bowiem, aby podatnik mógł upoważnić maksymalnie 3 płatników (składając formularz PIT-2) - w tym zleceniodawców - do stosowania odliczenia w wysokości 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, wskazując jednocześnie kwotę do odliczenia, stanowiącą 1/12, 1/24 lub 1/36 kwoty zmniejszającej podatek.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: