eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kiedy otrzymamy zwrot nadwyżki podatku po zmianach w Polskim Ładzie?

Kiedy otrzymamy zwrot nadwyżki podatku po zmianach w Polskim Ładzie?

2022-06-22 12:27

Kiedy otrzymamy zwrot nadwyżki podatku po zmianach w Polskim Ładzie?

Lipcowe wypłaty a nowelizacja Polskiego Ładu. Kiedy zwrot podatku? © Steve Buissinne - Pixabay

Już 1 lipca wchodzą w życie przepisy nowelizujące Polski Ład, a wśród nich oczekiwana obniżka podatku PIT z 17% do 12%. Wielu podatników zastanawia się z tej okazji, czy w lipcowej wypłacie zostanie rozliczona nadwyżka podatku dochodowego opłaconego za okres od 1 stycznia do 30 czerwca bieżącego roku.

Przeczytaj także: Zmiany w wynagrodzeniach już od 1 lipca 2022 roku

Z tego artykułu dowiesz się, czego można się spodziewać w lipcowych wypłatach w związku z nadchodzącymi zmianami w Polskim Ładzie:
  • kto może się spodziewać wyższej wypłaty?
  • kiedy zostanie rozliczona nadwyżka podatku opłaconego za I półrocze 2022 roku?
  • ile trzeba czekać na zwrot podatku?

Przypomnijmy: nowa obniżona stawka PIT będzie obowiązywała z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 roku. Oznacza to, że podatnicy, którzy rozliczali się w pierwszym półroczu według stawki 17%, będą mieli za ten okres nadpłacony podatek dochodowy. Dotyczy to pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale także osób mających umowy - zlecenie czy umowy o dzieło, a także przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych.

W przypadku wielu pracowników ich lipcowa wypłata okaże się wyższa niż wcześniejsze – właśnie z powodu obniżenia stawki PIT. Kwota brutto oraz koszty pracodawcy pozostaną bez zmian, ale pracownikowi zostanie więcej „na rękę”. W niektórych przypadkach ta różnica może nie być znacząca, zwłaszcza jeśli ktoś stosował w pierwszym półroczu ulgę dla klasy średniej, która od 1 lipca zostanie zlikwidowana z mocą wsteczną od 1 stycznia.

fot. Steve Buissinne - Pixabay

Lipcowe wypłaty a nowelizacja Polskiego Ładu. Kiedy zwrot podatku?

Wynikająca z obniżki PIT z 17% do 12% nadwyżka podatku dochodowego opłaconego za I półrocze 2022 roku nie zostanie rozliczona w wynagrodzeniach za lipiec. Zwrot nadpłaconego podatku nastąpi dopiero po złożeniu zeznania rocznego za 2022 rok, co będzie trzeba zrobić pomiędzy 15 lutego a 2 maja 2023 roku. W przypadku rozliczeń składanych elektronicznie na zwrot podatku trzeba będzie czekać maksymalnie 45 dni od złożenia zeznania, a w wersji papierowej nawet 3 miesiące.Nie można niestety oczekiwać, że w lipcu zostanie od razu wyrównana nadpłata podatku za pierwsze półrocze. Wielu pracowników może mieć taką nadzieję i zwłaszcza w kontekście bieżącej wysokiej inflacji liczyć na to, że otrzyma zwrot środków już teraz. W tym przypadku jednak przepisy stanowią, że nastąpi on dopiero po złożeniu zeznania rocznego za 2022 rok, co będzie trzeba zrobić pomiędzy 15 lutego a 2 maja 2023 roku.

Warto mieć na uwadze, że podatnik, który rozlicza się elektronicznie, na zwrot podatku będzie musiał czekać maksymalnie 45 dni, a ten, który wybierze formę papierową – nawet 3 miesiące. W skrajnym przypadku może się więc okazać, że jeśli ktoś złoży papierowe zeznanie na ostatnią chwilę, to będzie musiał czekać na zwrot pieniędzy nawet do przełomu lipca i sierpnia 2023 roku.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: