eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › PIT freelancera. Jak rozliczyć podatek dochodowy?

PIT freelancera. Jak rozliczyć podatek dochodowy?

2024-02-15 12:05

PIT freelancera. Jak rozliczyć podatek dochodowy?

PIT freelancera. Jak rozliczyć podatek dochodowy? © Robert Kneschke - Fotolia.com

Freelancing stał się popularnym sposobem na karierę dla wielu specjalistów ceniących sobie elastyczność i niezależność. Jednak okres corocznych zeznań podatkowych może wydawać się dla wolnych strzelców zadaniem skomplikowanym ze względu na rozliczanie dochodów z różnych źródeł. Jak wygląda rozliczenie z fiskusem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, a jak, gdy pracowaliśmy na podstawie umów cywilno-prawnych? Co w przypadku współpracy dla zagranicznych klientów? Jakie ulgi przysługują freelancerom?

Przeczytaj także: Jak rozliczyć PIT będąc freelancerem?

Rozliczenie podatkowe to coroczny obowiązek każdego freelancera, niezależnie od formy prowadzonej działalności. Proces ten może wydawać się skomplikowany, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i dostępnym rozwiązaniom online, może przebiegać sprawnie i bez niepotrzebnego stresu.
Dzięki darmowym programom do uzupełniania zeznań podatkowych wypełnienie formularza PIT zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Wystarczy zgromadzić dowody wszystkich swoich zarobków w formie elektronicznej, a następnie wgrać je do programu. Deklaracja podatkowa jest jeszcze łatwiejsza, jeśli freelancer w rozliczaniu swoich współprac korzysta z dedykowanej platformy ułatwiającej rozliczenie na linii zleceniodawca – freelancer. Dzięki takiemu rozwiązaniu zamiast kilkunastu lub kilkudziesięciu deklaracji PIT-11 od klientów, niezależny specjalista otrzymuje tylko jeden dokument, gdzie znajdzie podsumowanie wszystkich freelancerskich zarobków z całego roku – wyjaśnia Żaneta Siwik, Product Marketing Lead w Useme, platformie upraszczającej rozliczenie na linii klient-freelancer.

Deklarację podatkową można złożyć już od 15 lutego do 30 kwietnia. Do końca stycznia klienci przygotowują PITy dla urzędu skarbowego, a do końca lutego – dla swoich wykonawców i współpracowników.

Rozliczenie PIT w przypadku działalności gospodarczej


Freelancerzy, którzy prowadzą własną działalność, rozliczają się z fiskusem tak samo, jak inni przedsiębiorcy. Używają do tego formularza PIT-36, gdzie należy samodzielnie wyliczyć przychody i należny podatek. Możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem, nawet jeśli ten zobowiązany jest do użycia PIT-37, nadal pozostaje otwarta, ale wymaga to złożenia wspólnej deklaracji na formularzu PIT-36.

PIT dla freelancerów bez działalności gospodarczej


Osoby, które w ubiegłym roku pracowały na umowach zlecenie lub umowach o dzieło, powinny otrzymać od swoich zleceniodawców formularz PIT-11. Na jego podstawie składają w urzędzie skarbowym deklarację PIT-37.

Niezależni specjaliści, którzy pracują dla wielu klientów, a co za tym idzie – otrzymają w okresie rozliczeniowym wiele druków PIT-11 – powinni sprawdzić, czy na pewno mają je od wszystkich firm, z którymi współpracowali. Zgodnie z prawem, obowiązek rozliczenia przychodów leży na podatniku nawet wtedy, kiedy nie otrzyma on takiego druku lub zleceniodawca nie zgłosił umowy do urzędu. Gdyby w przyszłości został on skontrolowany, do odpowiedzialności za brak rozliczenia może zostać pociągnięty również podwykonawca.

Jeśli freelancer nie otrzymał PIT-11 od zleceniodawcy i równocześnie dokument ten nie został zarejestrowany w systemie Urzędu Skarbowego, dostępnym poprzez platformę "Twój e-PIT", warto poprosić o wsparcie Urząd. Mimo braku formularza, należy przygotować deklarację podatkową, wykorzystując dostępne informacje o dochodach bądź innych danych podatkowych. Lepiej złożyć źle wypełnioną deklarację, do której można w późniejszym czasie wprowadzić korektę, niż nie złożyć jej wcale.

Nietypowe przypadki – dochody z zagranicy, umowa z osobą fizyczną


Freelancerzy nieprowadzący działalności gospodarczej i realizujący projekty w minionym roku fiskalnym, w których ramach zleceniodawca nie odprowadził w ich imieniu podatku znajdują się w szczególnej sytuacji. Typowym scenariuszem jest tu praca dla zagranicznego klienta lub osoby prywatnej. W tych przypadkach, podobnie jak przy prowadzeniu własnej firmy, wymagane jest uzupełnienie formularza PIT-36, obejmującego wszystkie uzyskane przychody, w tym te zazwyczaj deklarowane za pomocą formularza PIT-37.

Dodatkowo, może pojawić się konieczność dołączenia odpowiednich załączników. Przychody uzyskane z zagranicy wymagają wypełnienia formularza PIT/ZG, a w celu skorzystania z przysługujących ulg podatkowych, do deklaracji podatkowej należy dołączyć formularz PIT/O.

fot. Robert Kneschke - Fotolia.com

PIT freelancera. Jak rozliczyć podatek dochodowy?

Roczne rozliczenie podatkowe PIT to obowiązek każdego freelancera. Freelancerzy prowadzący własną działalność gospodarczą rozliczają się z fiskusem tak samo, jak inni przedsiębiorcy, składając w urzędzie skarbowym formularz PIT-36. Osoby, które pracowały na umowach zlecenie lub umowach o dzieło, powinny otrzymać od swoich zleceniodawców formularz PIT-11 - na jego podstawie składają w US deklarację PIT-37. Przychody uzyskane z zagranicy wymagają wypełnienia formularza PIT/ZG, a w celu skorzystania z przysługujących ulg podatkowych, do deklaracji podatkowej należy dołączyć formularz PIT/O.


Deklaracja PIT a dochody zwolnione z podatku


Deklaracja podatkowa PIT i dochody zwolnione z opodatkowania to tematy, które każdego roku budzą wiele pytań wśród podatników. Istnieje szereg sytuacji, w których określone przychody mogą być całkowicie lub częściowo wyłączone z obowiązku podatkowego. Są to:
  • wszystkie zarobki poniżej 30.000 PLN brutto (kwota wolna od podatku),
  • zarobki osób korzystających z ulgi Zerowy PIT dla młodych do wartości 85.528 PLN brutto,
  • zarobki osób korzystających z ulg przewidzianych odrębnymi przepisami (różnorodne ulgi na powrót, dla dużych rodzin),
  • świadczenia socjalne, zapomogi, zasiłki, dodatki, diety itd.

Świadczeń i zapomóg wymienionych w ostatnim punkcie freelancer nie musi uwzględniać w swojej deklaracji podatkowej. Co więcej, osoby, dla których były one jedynym dochodem, są zwolnione z konieczności złożenia deklaracji.

Jeśli jednak niezależny specjalista uzyskał jakiekolwiek dochody, czy to korzystając z ulgi dla młodych, czy poniżej wartości kwoty wolnej od podatku, ma on obowiązek złożenia deklaracji. Szczególnie w przypadku zarobków niższych niż kwota wolna od podatku istnieje szansa, że pracodawca, zleceniodawca lub klient odprowadzili w imieniu podwykonawcy zaliczki na podatek dochodowy. Dzięki złożeniu deklaracji freelancer może formalnie potwierdzić otrzymanie deklaracji PIT-11 i skorzystać z przysługujących ulg oraz zwrotów nadpłaconego podatku.

Co można odliczyć od podatku w 2024?


W 2024 roku podatnicy mogą skorzystać z różnych ulg podatkowych, które pozwalają zmniejszyć obciążenie podatkowe. W ramach systemu podatkowego przewidziano różnorodne ulgi, dostosowane do indywidualnych sytuacji podatników.

Należy zwrócić uwagę, że każda z ulg ma określone warunki, które muszą być spełnione, aby móc z niej skorzystać. O to przykładowe ulgi podatkowe dostępne w 2024 roku:
  • ulga prorodzinna – jest dostępna dla podatników rozliczających PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. Niezbędne jest posiadanie odpisu aktu urodzenia dziecka, potwierdzenie bycia opiekunem oraz zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły. Wysokość ulgi zależy od liczby posiadanych dzieci.
  • ulga na internet – z ulgi mogą skorzystać wyłącznie podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-36, PIT-37 i PIT-28. Niezbędny przy odliczeniu jest dokument potwierdzający poniesienie wydatku. Rachunek za internet powinien posiadać dane kupującego i sprzedającego, rodzaj usługi oraz kwotę zapłaty. Maksymalne odliczenie wynosi 760 zł za rok podatkowy, a ulgę można odliczać tylko przez dwa następujące po sobie lata.
  • ulga rehabilitacyjna – również z niej skorzystają podatnicy rozliczający PIT-36, PIT-37 i PIT-28, którzy posiadają dokumenty potwierdzające poniesienie wydatku oraz orzeczenie o niepełnosprawności. Co istotne – z ulgi podatkowej może skorzystać osoba niepełnosprawna lub mająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną.

Freelancing wiąże się nie tylko ze współpracą z kilkoma firmami, ale też z różnymi modelami rozliczeń. To właśnie od rodzaju umów, jakie wolni strzelcy zawierają z klientami zależy sposób rozliczenia, a te dzięki dostępnym udogodnieniom nie musi być skomplikowane.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: