eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jaka stawka VAT na remont budynku?

Jaka stawka VAT na remont budynku?

2007-06-04 12:45

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, remont budynku w zależności od jego przeznaczenia może być opodatkowany stawką podatku w wysokości 7 proc. lub 22 proc. Nie można jednak tego samego budynku opodatkować dwiema różnymi stawkami.

Przeczytaj także: Niższa stawka VAT na trwałe zabudowy meblowe w budynkach mieszkalnych

Co do zasady remonty budynków zostały opodatkowane podstawową, a więc 22-proc. stawką podatku od towarów i usług. Ustawa o podatku VAT przewiduje jednak obniżenie tej stawki do wysokości 7 proc. w ściśle określonych sytuacjach. Otóż zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług – do dnia 31 grudnia 2007 r. obniżoną 7-proc. stawkę podatku VAT stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Z kolei to, czym jest budownictwo mieszkaniowe zostało natomiast zapisane w art. 2 pkt 12 cytowanej ustawy. Przepis ten mówi, iż stosując pojęcie obiektów budownictwa mieszkaniowego, należy przez to rozumieć budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatkowo w poz. 20 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zapisano, iż stawka tego podatku wynosi 7 proc. w przypadku usług budowy, remontu i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130), czyli:
  • domów opieki społecznej, internatów i burs szkolnych, domów studenckich, domów dziecka, domów dla bezdomnych,
  • budynków mieszkalnych na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych

Jeżeli więc przedsiębiorca świadczy wyżej wskazane usługi – opodatkowuje je 7-proc. stawką podatku VAT. Dodać ponadto należy, iż przy obniżonych stawkach podatku VAT na fakturze obowiązkowe jest podanie podstawy zastosowania takiej stawki (a więc należy np. wpisać na niej właściwy symbol PKOB).

Wszelkiego rodzaju inne usługi budowlane, niż wymienione powyżej należy opodatkować podstawową stawką podatku VAT. Jeżeli więc np. przedsiębiorca będzie remontował np. budynek usługowy – usługę taką opodatkuje podstawową stawką podatku VAT.

Może się jednak zdarzyć sytuacja, iż remontowany budynek będzie służył zarówno celom mieszkaniowym, jak i usługowym. Jak wtedy należy opodatkować jego remont?

Zgodnie z tym co zostało napisane we wstępie – nie jest możliwe zastosowanie dwóch różnych stawek podatku VAT na remont tego samego budynku. Zatem jeżeli remont dotyczy budynku, który zawiera część mieszkalną oraz użytkową – opodatkowany będzie jedną stawką podatku VAT. Jak ją zatem ustalić?

W powyższej sytuacji decydujące znaczenie dla zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT ma fakt, w jakiej części budynek użytkowany jest na cele mieszkaniowe, a w jakiej części na inne cele (np. działalność usługową). Budynek taki zostaje uznany za mieszkalny w sytuacji, gdy co najmniej połowa jego całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych. W celu uniknięcia niepotrzebnych sporów z fiskusem, powierzchnia ta powinna być większa niż połowa całkowitej powierzchni budynku. W takiej sytuacji remont będzie opodatkowany 7-proc. stawką podatku VAT bez względu na to, która część budynku będzie remontowana (użytkowana, mieszkalna, czy obie). Jeżeli natomiast większość powierzchni budynku będą stanowić lokale użytkowe – remont będzie musiał być opodatkowany w całości podstawową stawką podatku VAT, nawet w sytuacji, gdy dotyczył będzie tylko części mieszkaniowej.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: