eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kasy fiskalne a likwidacja działalności

Kasy fiskalne a likwidacja działalności

2007-07-23 12:29

Przeczytaj także: Likwidacja spółki cywilnej


Dodatkowo § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących wskazuje, że podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w przypadkach określonych w art. 111 ust. 6 ustawy oraz dodatkowo, gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:
  1. zaprzestaną działalności
  2. nastąpi otwarcie likwidacji
  3. zostanie ogłoszona upadłość
  4. nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału)
  5. dokonają odliczenia z naruszeniem warunków określających odliczenie tych kwot

§ 11 ust. 3 tego rozporządzenia wskazuje natomiast, że obowiązek zwrotu tych kwot powstaje z upływem ostatniego dnia miesiąca lub kwartału, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu. Należy go natomiast dokonać w terminie rozliczenia podatku od towarów i usług za ten miesiąc lub kwartał, a w przypadku podatników zwolnionych z podatku VAT - nie później niż do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu. Wskazać także należy, iż obowiązek zwrotu dotyczy tylko otrzymanej ulgi, a nie odliczonego przy zakupie kasy fiskalnej podatku VAT.

Remanent likwidacyjny

Art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej lub zaprzestania przez podatnika VAT będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Ponieważ przepis ten nie zawiera wyłączeń, należy uznać, iż w spisie takim powinny się znaleźć także kasy rejestrujące.

Powyżsi podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów w terminie 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz zawiadomić o dokonanym spisie, ustalonej wartości oraz kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dania zakończenia tego spisu (art. 14 ust. 5 ustawy o VAT). Art. 14 ust. 8 cytowanej ustawy wskazuje natomiast, że podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10. Zgodnie z tym przepisem podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Reasumując zatem podatnik, który zakończył prowadzenie działalności gospodarczej, w której wykorzystywał kasę rejestrującą musi dokonać odczytu z pamięci fiskalnej tego urządzenia. Czynność tę potwierdza stosowny protokół.
Jeżeli kasa fiskalna była użytkowana w okresie krótszym niż 3 lata oraz podatnik skorzystał z ulgi na zakup tego urządzenia określonej w ustawie o VAT, musi dokonać jej zwrotu.
Kasę fiskalną należy wykazać w remanencie likwidacyjnym i opodatkować podatkiem VAT wg ceny nabycia. Rozwiązanie takie jest jednak bardzo niekorzystne dla podatnika, gdyż wartość tej kasy jest bliska zeru. Alternatywnym rozwiązaniem jest jej likwidacja czy sprzedaż. Jest to możliwe jednak tylko w sytuacji, gdy przed zlikwidowaniem działalności podatnik dokonuje sprzedaży tylko na rzecz podmiotów gospodarczych. Ponadto odkupieniem tego urządzenia będzie zainteresowany najprawdopodobniej tylko producent, gdyż kasa fiskalna jest urządzeniem o szczególnym przeznaczeniu, tzn. posiada numer unikatowy, który nie może być przypisany innym urządzeniom. Są one przyznawane przez Ministerstwo Finansów jedynie producentom lub importerom tych urządzeń. Ufiskalniona kasa uzyskuje także numer ewidencyjny z właściwego urzędu skarbowego. Urządzenie takie może być wykorzystywane jedynie do prowadzenia własnej ewidencji sprzedaży.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: