eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Dodatkowa umowa o dzieło z pracownikiem a PIT

Dodatkowa umowa o dzieło z pracownikiem a PIT

2007-10-23 13:36

Pracodawca może dodatkowo zawierać ze swoimi pracownikami zatrudnionymi na umowę o pracę także umowy cywilnoprawne, w tym umowę o dzieło. Jak jednak taką sytuację prawidłowo rozliczyć z uwagi na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Przeczytaj także: Odszkodowanie za nadgodziny a zaliczka na podatek

Przede wszystkim należy zauważyć, że sposób ustalania należnej zaliczki na podatek dochodowy z umowy o pracę, mimo że podobny, różni się pewnymi elementami w odniesieniu do umowy o dzieło. W związku z tym nie można przychodów uzyskanych z tych tytułów zsumować, a następnie obliczyć należne zobowiązanie podatkowe.

Wskazać w tym miejscu należy także, iż przychody osiągane z powyższych tytułów zostały oddzielnie zakwalifikowane co do źródła przychodów. Art. 10 ustawy o odatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wskazuje, że źródłami przychodów są m.in.
  • stosunek pracy
  • działalność wykonywana osobiście

Art. 12 ust. 1 ustawy o PIT doprecyzowuje, że przychody ze stosunku pracy mieszczą się w pierwszym z wyżej wymienionych źródeł. Natomiast art. 13 ust. 8 wskazuje, że do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zalicza się m.in. przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Oddzielnie zostały dla nich określone także sposoby ustalania należnej zaliczki na podatek dochodowy.

Umowa o pracę

Jak wskazano w art. 32 ustawy, w przypadku umowy o pracę podstawą obliczenia podatku jest uzyskany dochód przez pracownika, od którego ustala się należna zaliczkę na podatek dochodowy wg progresywnej skali podatkowej. Dochodem z kolei jest przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania oraz potrącone składki na ubezpieczenie społeczne. Tak obliczoną zaliczkę zmniejsza się o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeżeli pracownik złoży płatnikowi stosowne oświadczenie według ustalonego wzoru (PIT-2). Zaliczkę tę następnie pomniejsza się o kwotę pobranej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Umowa o dzieło

Z kolei zasady ustalania zaliczki na podatek dochodowy w przypadku przychodów uzyskanych z działalności wykonywanej osobiście zostały określone w art. 41 ustawy o PIT. W ust. 1 tego przepisu wskazano, że pracodawca jako płatnik, który dokonuje świadczeń z tytułu działalności o której mowa m.in. w art. 13 pkt 8 ustawy, jest obowiązany pobierać zaliczki na podatek dochodowy. Podatek ten też oblicza się od uzyskanego dochodu, przy czym dochód stanowi przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Koszty te (zgodnie z art. 22 ust. 9 ustawy) wynoszą 20 proc. uzyskanego przychodu, a jeżeli wykonawca dzieła korzysta z praw autorskich – 50 proc. uzyskanego przychodu, przy czym przychód taki należy wcześniej pomniejszyć o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie społeczne, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Tak ustalony dochód następnie pomniejsza się o potrącone składki na ubezpieczenie społeczne, a następnie oblicza zaliczkę na podatek dochodowy wg najniższej stawki podatkowej określonej w skali (czyli 19 proc.). Zaliczkę tę następnie pomniejsza się o pobraną składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Jak zatem wynika z powyższego – algorytmy postępowania w przypadku umowy o pracę oraz umowy o dzieło są bardzo podobne. Różnią się jedynie w zakresie stosowania odpowiedniej stawki podatku, odliczeń od podatku oraz wysokości kosztów uzyskania przychodów.

Na zakończenie przypomnijmy także, iż obecnie pracodawca jako płatnik ma obowiązek pobierać składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9 proc. (2007 rok), przy czym od podatku można odliczać jedynie 7,75 proc.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: