eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Paragony z kasy fiskalnej muszą zawierać rabaty

Paragony z kasy fiskalnej muszą zawierać rabaty

2008-02-26 12:46

W sytuacji, gdy bonifikata (rabat) udzielana jest kupującemu w chwili dokonania sprzedaży, musi ona być odzwierciedlona na wystawianym przez podatnika dokumencie sprzedaży, czyli fakturze VAT lub paragonie fiskalnym a nie na oddzielnym wydruku komputerowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 20.02.2008 r. nr IP-PP2-443-20/08-2/BM.

Przeczytaj także: Kasy fiskalne przy sprzedaży prasy z płytami CD

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Podatnik (spółka jawna – apteka) wyjaśnił w zapytaniu, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej leków. Przy sprzedaży niektórych z nich ma zamiar udzielać kupującym rabatów (w celu podniesienia konkurencyjności) w postaci obniżenia ostatecznej kwoty do zapłaty. Udzielenie takiej bonifikaty będzie obniżało kwotę do zapłaty, ale nie będzie wpływać na obniżkę cen poszczególnych artykułów wyszczególnionych na paragonie fiskalnym. Ani paragon fiskalny, ani raport dzienny z kasy fiskalnej nie będą zawierać informacji o udzielonych rabatach – do kasy apteki będzie jednak wpływać mniej pieniędzy, niż będzie to wynikało z tych dokumentów (o udzielone rabaty). Informacje o nich będą wynikać z oddzielnych wydruków komputerowych. Podatnik zadał pytanie, czy będzie miał prawo pomniejszyć swój obrót o tak udzielone i udokumentowane bonifikaty? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W myśl art. 29 ust. 4 w/powołanej ustawy obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Podatnicy podatku od towarów i usług dokumentują sprzedaż dwoma podstawowymi sposobami:
- wystawiając faktury VAT,
- ewidencjonując obrót na kasie rejestrującej.

Stosownie do art. 106 ust. 1 ustawy – podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Natomiast w myśl art. 111 ust. 1 - podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W myśl § 4 ust. 1 pkt 6 lit. f)-k) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) - paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać m.in. takie informacje jak: cenę jednostkową towaru lub usługi, ilość i wartość sprzedaży, wartość sprzedaży i kwoty podatku według poszczególnych stawek, wartość sprzedaży zwolnionej z podatku, łączną kwotę podatku, łączną kwotę należności.

Z przedmiotowego wniosku wynika, że bonifikata (rabat) będzie udzielana kupującemu w chwili dokonywania sprzedaży. W tym momencie pomniejszy ona zatem obrót. Fakt udzielenia bonifikaty powinien mieć odzwierciedlenie w wystawianych przez podatnika dokumentach sprzedaży (fakturze VAT, paragonie fiskalnym) w taki sposób, aby zachować w/w zasady wystawiania tych dokumentów.

W związku z powyższym Spółka nie będzie miała prawa dokonywać korekty obrotu i kwoty podatku należnego o udzielone bonifikaty na podstawie wydruku zestawienia komputerowego; bonifikaty powinny być uwzględnione przy ewidencjonowaniu sprzedaży i w tym momencie pomniejszać obrót i kwotę należnego podatku od towarów i usług. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: