eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Dochody z zagranicy opodatkowane także w Polsce

Dochody z zagranicy opodatkowane także w Polsce

2008-04-18 13:45

Podczas dyżuru telefonicznego zorganizowanego przez resort finansów w dniu 03 kwietnia 2008 r., dotyczącego rozliczenia dochodów rocznych za rok 2007, nie zabrakło pytań odnośnie opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych za granicą. Najczęściej powtarzające się pytania zostały przedstawione poniżej.

Przeczytaj także: Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

Mój syn na stałe mieszka w Polsce. Przez 2 miesiące 2007 r. pracował w Wielkiej Brytanii u miejscowego pracodawcy. Wynagrodzenie otrzymywał od pracodawcy brytyjskiego i zapłacił podatek od tego wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii. Syn nie uzyskał żadnych innych dochodów w 2007 r. Słyszałam, że zmieniła się umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią i dlatego syn nie będzie musiał rozliczać się w Polsce. Czy to prawda?

Od 1 stycznia 2007 r. obowiązuje nowa konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Konwencja ta przewiduje w art. 22 ust. 2 lit. a) i c) do dochodów z pracy metodę wyłączenia z progresją. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga dochód, który podlega opodatkowaniu w Zjednoczonym Królestwie, Polska zwolni taki dochód z opodatkowania. Jednak, zgodnie z postanowieniami niniejszej konwencji, jeżeli dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, Polska może, przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu takiej osoby, uwzględnić zwolniony dochód.

Zasadzie tej odpowiada art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym, że dochody z pracy wykonywanej w Zjednoczonym Królestwie były jedynym źródłem przychodu syna w 2007 r., to nie ma on obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego w Polsce za ten rok.

Podstawa prawna: Art. 22 ust. 2 lit. a) i c) konwencji z dnia 20 lipca 2006r. między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840), art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.).

Mam miejsce zamieszkania w Polsce. Otrzymuję rentę ze Stanów Zjednoczonych. Od kwoty renty w Stanach Zjednoczonych jest pobierany podatek w wysokości 25,5%. Bank w Polsce, na konto którego przekazywana jest renta, pobiera mi zaliczki na podatek dochodowy. Czy bank postępuje prawidłowo? Czy renta otrzymywana ze Stanów Zjednoczonych powinna być również opodatkowana w Polsce?

Dochodów z tytułu renty nie można zaliczyć do żadnej z kategorii dochodów, uregulowanej w odrębnym artykule umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Dochody te podlegają zatem opodatkowaniu w oparciu o postanowienia art. 5 umowy „Ogólne zasady opodatkowania”. W myśl tego przepisu osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce może być opodatkowana w Stanach Zjednoczonych z tytułu dochodu pochodzącego ze źródeł Stanów Zjednoczonych i tylko z tytułu takiego dochodu, zgodnie ze wszystkimi ograniczeniami zawartymi w niniejszej Umowie.

Kwota renty otrzymanej przez Pana ze Stanów Zjednoczonych może być zatem opodatkowana w obu państwach, tj. w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych. W tej sytuacji w Polsce zastosowanie będzie miała metoda unikania podwójnego opodatkowania zawarta w art. 20 ust. 1 umowy – metoda odliczenia proporcjonalnego.

Bank postępuje zatem prawidłowo pobierając zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Podstawa prawna: Art. 5 i art. 20 ust. 1 umowy z dnia 8 października 1974 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178), art. 27 ust. 9, 9a i art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: