eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek od akcji w rocznym PIT: najczęstsze pytania

Podatek od akcji w rocznym PIT: najczęstsze pytania

2008-04-17 13:13

Poniżej prezentujemy najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami podczas dyżuru telefonicznego zorganizowanego przez Ministerstwo Finansów w dniu 03 kwietnia 2008 r. dotyczącego zeznań rocznych za 2007 r., m.in. w zakresie dochodów z kapitałów pieniężnych.

Przeczytaj także: Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

1. W 2006 roku miałem wspólny z żoną rachunek papierów wartościowych w biurze maklerskim. Z tytułu zbycia papierów wartościowych za 2006 rok ponieśliśmy stratę. Biuro maklerskie wystawiło nam dwa formularze PIT-8C za 2006 r. i w konsekwencji złożyliśmy dwa zeznania PIT-38, w których wykazaliśmy po 50% uzyskanej straty.

W grudniu tego samego roku biuro "zmusiło" nas do likwidacji wspólnego rachunku. Rachunek wspólny stał się tylko moim rachunkiem, żona jest pełnomocnikiem. W 2007 roku uzyskałem ze sprzedaży papierów wartościowych dochód. żona nie uzyskała żadnych dochodów ze zbycia papierów wartościowych. Czy w zeznaniu za 2007 r. będę mógł uwzględnić stratę Ŝony za 2006 r? Podkreślam, że nadal między nami istnieje wspólność majątkowa i gdyby nie wymagania biura maklerskiego nadal prowadzilibyśmy wspólny rachunek inwestycyjny.


Niestety, w zeznaniu za 2007 rok nie będzie mógł Pan uwzględnić straty Ŝony z 2006 r. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o wysokość straty ze źródła przychodów poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty. Regulacja ta ma zastosowanie m.in. do strat z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego w 2007 r. dochody ze źródła przychodów jakim są kapitały pieniężne uzyskał tylko Pan. Zatem, w składanym zeznaniu PIT-38 będzie mógł Pan odliczyć tylko swoją stratę z 2006 roku, na zasadach przedstawionych powyżej.

Podstawa prawna: Art. 9 ust. 3 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

2. W 2006 r. kupiłem jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym z subfunduszami (tzw. fundusz parasolowy). W 2007r. dokonałem konwersji tych jednostek na jednostki w drugim funduszu inwestycyjnym. Z tego tytułu osiągnąłem dochód, od którego pobrany został podatek. Pod koniec 2007 r. wykupiłem jednostki uczestnictwa w tym drugim funduszu uzyskując przychód w kwocie niższej niż zainwestowana, czy mogę od zysku z pierwszego funduszu odliczyć stratę z drugiego funduszu?

W opisanym w pytaniu stanie faktycznym występują dwa odrębne zdarzenia, które determinują powstanie obowiązku podatkowego. Pierwszym był wykup jednostek uczestnictwa w pierwszym funduszu, gdzie dochód stanowi przychód uzyskany z tego wykupu pomniejszony o koszt ich nabycia. Jak wynika z pytania w przypadku tej inwestycji powstał zysk i od kwoty dochodu został przez płatnika pobrany 19% podatek. Drugim zdarzeniem był wykup jednostek uczestnictwa w drugim funduszu, gdzie kosztem nabycia były środki uzyskane ze sprzedaży jednostek z pierwszego funduszu pomniejszone o podatek a przychodem - kwota otrzymana z ich wykupu. Z tytułu inwestycji kapitałowej w drugim funduszu zastała poniesiona strata i w związku z tym nie powstało zobowiązanie podatkowe.

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego, dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych nie można pomniejszyć o straty z tytułu udziału w innych funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.

Z tych tez względów, nie ma prawnej możliwości uwzględnienia straty z tytułu udziałów w
drugim funduszu w dochodzie z tytułu udziału w pierwszym funduszu inwestycyjnym.

Podstawa prawna: Art. 30a ust. 1 pkt 5 i ust. 5, art. 23 ust. 1 pkt 38 i ust 3e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, po. 176, z późn. zm.).

3. W 2007 r. prowadziłem działalność gospodarczą, którą rozliczam w zeznaniu PIT-36L. Oprócz dochodów z działalności gospodarczej w 2007 r. uzyskałem dochód z tytułu zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego. W jaki sposób powinienem rozliczyć zasiłek z ubezpieczenia społecznego? Formularz PIT-36L nie przewiduje pozycji w której mógłbym wykazać ten zasiłek. Czy z tego zasiłku mogę rozliczyć się wspólnie z żoną?

Jeżeli Podatnik, poza dochodami z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanymi w zeznaniu PIT-36L, uzyskał wyłącznie dochód z tytułu zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego, dochód ten wykazuje się w odrębnym zeznaniu PIT-37. Zeznanie PIT-36L przeznaczone jest wyłącznie dla dochodów z działalności gospodarczej oraz dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli dochód z tych działów jest ustalany przy zastosowaniu ksiąg, a Podatnik wybrał opodatkowanie według 19% stawki podatku.

Dochód z tytułu zasiłku z ubezpieczenia społecznego należy wykazać w zeznaniu PIT-37 w wierszu „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 4”.

Z uwagi na okoliczność, że Podatnik osiągnął dochód z działalności gospodarczej opodatkowany według 19% stawki, dochodu z tytułu zasiłku z ubezpieczenia społecznego nie można rozliczyć wspólnie z małżonkiem.

Podstawa prawna: Art. 45 ust. 1 i 1a pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.)

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: