eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Motocykl w firmie a podatki

Motocykl w firmie a podatki

2008-10-01 13:34

Przeczytaj także: Samochód firmowy: podatek VAT i dochodowy


Co z amortyzacją - sezonowo czy na zasadach ogólnych?

Kolejnym problemem, przed jakim stanie użytkownik motocykla w przypadku jego zakupu, będzie wybór sposobu naliczania amortyzacji. W większości przypadków motocykle należy uznać za środki trwałe eksploatowane sezonowo, jednak przepisy dotyczące ich amortyzacji są nieprecyzyjne. Przewidują bowiem, że podatnik może wybrać między dwoma wariantami. Pierwszy polega na ustaleniu wysokości miesięcznego odpisu przez podzielenie jego rocznej kwoty przez liczbę miesięcy w sezonie. Drugi nakazuje zastosowanie ogólnych zasad, czyli podzielenie rocznej amortyzacji przez 12 miesięcy w roku. Problem polega na tym, że nie wiadomo, czy w tym drugim wariancie odpisów można dokonywać przez cały rok, czy tylko w miesiącach, w których środek trwały jest wykorzystywany (to oznaczałoby znaczne wydłużenie okresu amortyzacji). Aby uniknąć ewentualnych sporów przy kontroli, najlepiej jest wybrać wariant pierwszy, po prostu amortyzować pojazd w okresie, kiedy jest wykorzystywany, zaliczając w koszty odpowiednio wyższe odpisy. Ta metoda nie budzi bowiem kontrowersji.

Istnieje także możliwość zastosowania w przypadku nabycia motocykla jednorazowej amortyzacji, jako najkorzystniejszej podatkowo (art. 22 k ust. 7 ustawy o PIT). Za dopuszczalnością takiego rozwiązania wypowiedział się Minister Finansów w interpretacji nr IPPB1/415-435/08-3/JB z 27 czerwca 2008 r.

A ubranie ochronne?

Wydawać by się mogło, że jeśli sam zakup pojazdu na potrzeby prowadzonej działalności nie jest kwestionowany, to także wydatki na specjalny ubiór umożliwiający jego eksploatację nie powinny budzić wątpliwości. Tak jednak nie jest. Urzędy skarbowe różnią się w poglądach, gdy chodzi o możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na strój ochronny dla pracownika lub przedsiębiorcy użytkującego motocykl.

W interpretacji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu z 22 grudnia 2004 r. nr PD-2/415-72-04, stwierdzono: „Wydatki na zakup odzieży mogą być zaliczone do kosztów, jeśli potrzeba jej używania uwarunkowana jest m.in. charakterem działalności gospodarczej i funkcją, jaką pełni osoba wyposażona w daną odzież. Strój pracownika korzystającego z motocykla różni się od odzieży standardowej. Wydatek poniesiony na jego zakup ma więc związek z uzyskanym przychodem i można go uznać za koszt podatkowy.” Również prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem kasku i odzieży ochronnej potwierdza wspomniana wyżej interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki z 24 lipca 2007r.

Odmiennego zdania był Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z 23 maja 2007 r. nr PD3.1-415-07/07, który stwierdził, że: „Wydatek związany z takim zakupem nie ma bezpośredniego wpływu na uzyskiwane przychody, podwyższa jedynie bezpieczeństwo jazdy pojazdem jednośladowym. Zatem nie ma podstaw do uznania tego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie spełnia bowiem wymogów zawartych w art. 22 ust. 1 tejże ustawy.”

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: