eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Korekta elektronicznej faktury VAT

Korekta elektronicznej faktury VAT

2009-06-17 09:40

Spółka zamierzała wdrożyć system komputerowy umożliwiający fakturowania przez wymianę danych elektronicznych z kontrahentami spółki w systemach EDI. W przypadku wdrożenia systemu spółka byłaby zobowiązana do wystawiania faktur korygujących w formie papierowej do faktur wystawionych w formie elektronicznej. Faktury korygujące w formie papierowej miały zawierać adnotację, że dotyczą faktury wystawionej w formie elektronicznej. W związku z powyższym powstało pytanie, czy na podstawie § 5 ust. 2 rozporządzenia z 14 lipca 2005 r. (Dz.U. nr 133, poz. 1119) spółka jest uprawniona do wystawienia faktur korygujących w formie papierowej do faktur pierwotnych wystawionych w formie elektronicznej.

Przeczytaj także: Faktura elektroniczna a duplikat i korekta

Stanowisko sądu

Podatnik może na podstawie § 5 ust. 2 rozporządzenia z 14 lipca 2005 r. (Dz.U. nr 133, poz. 1119) wystawić fakturę korygującą w formie papierowej, w sytuacji gdy używany do przesyłania faktur elektronicznych system wymiany danych (EDI) nie pozwala na wystawienie elektronicznej faktury korygującej.

Wyrok WSA w Warszawie z 26 stycznia 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 1870/08

KOMENTARZ

Zgodnie z przepisami rozporządzenia z 14 lipca 2005 r. (Dz.U. nr 133, poz. 1119), faktury korygujące i duplikaty faktur w formie elektronicznej, wystawca powinien przesłać wyłącznie w formie elektronicznej. Ustawodawca dopuszcza jednak pewien wyjątek, ponieważ zezwala na wystawienie i przesłanie korekty lub duplikatu faktury elektronicznej, w formie papierowej, w przypadku gdy przeszkody formalne lub techniczne uniemożliwiają wystawienie i przesłanie faktury w formie elektronicznej.

Przepisy te budzą jednak sporo wątpliwości podatników. Problematyczna jest przede wszystkim kwestia przeszkód technicznych. Podatnicy zastanawiają się, czy przeszkody techniczne mają miejsce wówczas, gdy dany system informatyczny w ogóle nie przewiduje możliwości wystawiania korekt faktur w formie elektronicznej.

Stanowiska fiskusa nie jest jednolite w tej kwestii

Izba Skarbowa w Rzeszowie w interpretacji z 21 maja 2007 r. nr IS.II/2-443/33/07 wskazała, że przeszkodami technicznymi są wszelkie przeszkody wynikające z ograniczeń techniki, wpływających na wykonanie i przeprowadzenie danej czynności w tym ograniczenia systemowe. Jeżeli więc system informatyczny uniemożliwia wystawianie faktur korygujących w formie elektronicznej, podatnik może wystawić korektę w formie papierowej.

Odmiennego zdania był z kolei Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, który w interpretacji z 12 grudnia 2006 r. nr 1472/RPP1/443-756/06/SAPI uznał, że wyjątek dopuszczający wystawienie faktur korekt w formie papierowej dotyczy sytuacji nadzwyczajnych. Zdaniem urzędu, podatnik nie ma prawa do wystawienia faktury korygującej e-fakturę lub duplikatu e-faktury w formie papierowej w sytuacji, w której z założenia w tym systemie nie jest możliwe wystawianie faktur w formie elektronicznej.

Jakie jest stanowisko sądów?

Warto zwrócić uwagę na wyrok WSA w Warszawie z 27 września 2007 r. (III SA/Wa 1054/07). Sąd uznał, że nawet jeżeli system EDI nie posiada opcji wystawiania korekty e-faktury, to możliwe jest wystawianie papierowej faktury korygującej z dopiskiem, że jest to korekta e-faktury. W najnowszym wyroku z 26 stycznia 2009 r. (III SA/Wa 1870/08) WSA podkreślił, że faktury korygujące oraz duplikaty faktur wystawianych i przesyłanych w formie elektronicznej przesyła się w tej samej formie, a więc w formie elektronicznej, natomiast dopuszcza się możliwość wystawienia faktury korygującej do faktur i duplikatów e-faktur w formie papierowej. Sąd podzielił więc stanowisko Ministra Finansów, że owe odstępstwo ma źródło w przeszkodach formalnych, bądź przeszkodach natury technicznej.

Sąd zwrócił jednak uwagę, że w rozporządzeniu jedynie przykładowo wskazano, jaki rodzaj przeszkód może być brany pod uwagę, co pozwala na dokonywanie interpretacji zgodnej z podstawowymi zasadami VAT, które wynikają zarówno z polskiej ustawy, jak również z dyrektyw unijnych.

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, skoro dopuszczalne jest wystawianie faktury papierowej w ogóle, również możliwe jest wystawienie takiej faktury, jako faktury korygującej, gdy z przyczyn natury formalnej lub technicznej uniemożliwione jest wystawienie e-faktury. Dodatkowym argumentem przemawiającym za takim stanowiskiem jest również fakt, że system zalecany przez Radę Wspólnoty Europejskiej komunikat EDI, oparty na standardzie EDIFACT, nie zawiera standardu pozwalającego na przetłumaczenie wystawionej faktury korygującej na standard pozwalający na odczytanie komunikatu przez system informatyczny innego odbiorcy.


Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Korekta faktury VAT

    Dzień dobry, we wrześniu 2017 będąc jeszcze rolnikiem ryczałtowym zapłaciłem zaliczkę na zakup maszyny w wysokości 10 tys. zł brutto ...

  • Faktura VAT

    Witam, wystawiliśmy faktury z datą wystawienia i sprzedaży w dniu 31.12.2013 r. z błędnym numerem faktury. Czy powinnam wystawić faktury ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: