eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Opłata skarbowa: zwrot po terminie a odsetki za zwłokę

Opłata skarbowa: zwrot po terminie a odsetki za zwłokę

2009-10-05 12:16

W sytuacji, gdy opłata skarbowa zostanie wypłacona podatnikowi po terminie, organ podatkowy jest zobowiązany zapłacić także odsetki za zwłokę. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 13.08.2009 r. sygn. akt II FSK 596/08.

Przeczytaj także: Kiedy preferencyjne odsetki podatkowe za zwłokę?

Sprawa, w której orzekał sąd, dotyczyła starych przepisów o opłacie skarbowej, które obecnie zastępuje ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. W kwietniu 2000 r. podatnik nabył w drodze umowy sprzedaży grunt. Z tego tytułu notariusz pobrał należną opłatę skarbową (zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej). Następnie okazało się, iż podatnik ten został wprowadzony w błąd. Z tego też powodu uchylił się od skutków zawartej umowy. Cała transakcja została anulowana. Podatnik natomiast wystąpił o zwrot zapłaconej opłaty skarbowej. Organ podatkowy dokonał jej zwrotu jednak dopiero po upływie pięciu lat od dnia złożenia wniosku o jej zwrot (tj. gdy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 9 marca 2005 r. sygn. akt I SA/Gd 2432/01 uchylił decyzje organów podatkowych odmawiające zwrotu uiszczonej opłaty skarbowej, stwierdzając, iż podatnik uchylił się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego w dniu 17 kwietnia 2000 r. pod wpływem błędu). Odmówił przy tym oprocentowania zwrotu tej opłaty.

Z powyższym nie zgodził się podatnik, jednakże organ II instancji utrzymał w mocy decyzję urzędu skarbowego. Zdaniem organów podatkowych zwrócona opłata skarbowa nie stanowiła nadpłaty w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej, a co za tym idzie, jej zwrot dokonany nieterminowo nie skutkuje oprocentowaniem.

Powyższe podatnik zaskarżył do sądu. Sąd pierwszej instancji uznał, iż skarga jest zasadna i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organom podatkowym zaznaczając, iż powinny one uwzględnić sposób określenia terminu do dokonania zwrotu opłaty skarbowej przy uwzględnieniu zasad wynikających z art. 139 O.p. oraz zastosować przepisy regulujące oprocentowania nadpłat zgodnie z ustawą - Ordynacja podatkowa (art. 78 § 2 pkt 3 lit. b) tej ustawy).

Powyższy wyrok został zaskarżony skargą kasacyjną Dyrektora Izby Skarbowej, który wniósł o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania WSA w Gdańsku oraz o zasądzenie od podatnika na rzecz organu odwoławczego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego, w tym kosztów zastępstwa procesowego.

NSA kasację oddalił. Sąd podkreślił, że sam ustawodawca na gruncie ustawy Ordynacja podatkowa w art. 3 pkt 3 stwierdził, iż ilekroć w ustawie jest mowa o podatkach, rozumie się przez to określenie również m.in. opłaty, a więc także i opłaty skarbowe. Przez nienależnie zapłacony podatek należy zatem rozumieć także nienależnie zapłaconą opłatę w sytuacji, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o opłacie skarbowej (przepis określający, kiedy opłata skarbowa podlegała zwrotowi, mający zastosowanie w niniejszej sprawie). Co za tym idzie, od zwróconej z opóźnieniem opłaty skarbowej organ podatkowy powinien naliczyć i wypłacić odsetki za zwłokę.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: