eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Usługi rolnicze: zakup od rolnika a faktura VAT RR

Usługi rolnicze: zakup od rolnika a faktura VAT RR

2010-03-09 12:54

Czynny podatnik VAT musi pamiętać, iż fakturę VAT RR wystawia rolnikowi nie tylko w sytuacji gdy nabywa od niego produkty rolne. Obowiązek taki ciąży na nim również w przypadku zakupu od rolnika ryczałtowego usług rolniczych. Zakres tych usług obejmuje także najem bądź dzierżawę maszyn i urządzeń.

Przeczytaj także: Fakturę VAT-RR wystawia kupujący

Sposób dokumentowania transakcji z rolnikami ryczałtowymi oraz naliczania i odliczania podatku VAT od nich znalazł się w dziale XII rozdziale 2 ustawy o podatku od towarów i usług: Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych. W części tej znajdują się art. 115, 116, 117 i 118.

Pierwszy z nich mówi, iż rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek (czyli czynnego podatnika VAT), przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 6%.

Drugi z przytoczonych przepisów wskazuje, iż czynny podatnik VAT nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą to nabycie – jej oryginał przekazuje rolnikowi. Nie jest to jednak zwykła faktura VAT, a faktura VAT RR. Elementy jakie powinna ona zwierać, zostały określone w art. 116 ust. 2 i 3 ustawy. Musi się na niej znaleźć m.in. oświadczenie rolnika w brzmieniu: „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.”.

Art. 116 ustawy wskazuje także, kiedy zryczałtowany zwrot podatku (w wysokości 6%) zwiększa u nabywcy produktów rolnych podatek naliczony (przypomnijmy, iż warunkiem jest tutaj uregulowanie należności za produkty rolne w określonym terminie, który niekiedy można przedłużyć).

Art. 118 mówi natomiast, iż wskazane wyżej przepisy stosuje się także w przypadku wykonywania przez rolnika ryczałtowego usług na rzecz czynnych podatników VAT.

Wykaz usług, od których świadczenia przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług, został określony w załączniku nr 2 do ustawy. Zalicza się do nich:
  • Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt (PKWiU ex 01.4)
  • Usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyłączeniem patrolowania lasów (PKWiU ex 02.02.10)
  • Usługi związane z rybołówstwem i rybactwem, z wyłączeniem usług związanych z rybołówstwem morskim (PKWiU ex 05.00.50)
  • Usługi dzierżawy lub najmu maszyn i urządzeń rolniczych, bez obsługi (PKWiU 71.31.10

Na zakończenie przypomnijmy, iż dla celów podatkowych do końca 2010 r. stosujemy klasyfikację PKWiU 1997 a nie 2008. Wyżej przytoczone symbole PKWiU dotyczą klasyfikacji z 1997 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: