eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Optymalizacja podatkowa = mniejsze podatki?

Optymalizacja podatkowa = mniejsze podatki?

2010-06-04 12:51

Co zrobić, żeby płacić jak najniższe podatki? Wielu z nas zastanawia się nad odpowiedzią na to pytanie, szczególnie przed złożeniem deklaracji PIT. Różnica pomiędzy płacą netto a brutto uświadamia, jak wiele oddajemy państwu. Czy można zmniejszyć obciążenia podatkowe? Istnieje taka możliwość...

Przeczytaj także: Strata podatkowa a danina solidarnościowa

Płacenie danin na rzecz państwa jest konstytucyjnym obowiązkiem każdego Polaka. Na mocy art. 84 Konstytucji „Każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie”. Co więcej, od zasady tej wyjątków niestety nie ma.
Niemniej jednak, istnieje wiele sposobów na płacenie niższych podatków. Wystarczy dobra znajomość przepisów oraz odpowiednia motywacja do przeprowadzenia zmian. W rezultacie zapłacić możemy nawet 20 proc. mniej niż w przypadku zwykłej umowy o pracę.

Podatki – ile zabiera nam państwo?
Państwo ściąga podatki aby finansować wydatki publiczne – o tym wie każdy. Obronność, administracja, infrastruktura, sądownictwo, służba zdrowia to tylko podstawowe obszary wydatkowania zgromadzonych środków. Ile jednak w sumie zabiera nam państwo?

W opinii większości podatników obciążenia są wysokie lub bardzo wysokie. Potwierdzają to także liczby – klin podatkowy w Polsce wynosi obecnie prawie 45 proc. Innymi słowy, na każde 100 złotych netto uzyskanych w formie wynagrodzenia pracodawca i pracownik muszą odprowadzić do Skarbu Państwa dodatkowe 80 złotych. Całkowity koszt pracy wynosi zatem prawie dwa razy tyle, ile faktycznie zarabiamy. Skąd zatem coroczna dziura budżetowa?

Zrównoważone finanse publiczne, czyli nieuniknione podwyżki podatków
Instytucja zrównoważonego budżetu, czyli takiego gdzie wydatki równają się przychodom odeszła w niebyt już na początku polskiej drogi do kapitalizmu. Z roku na rok zadłużamy się jako państwo coraz bardziej. Dług publiczny w Polsce stale rośnie, niebezpiecznie zbliżając się do granicy 60 proc. wartości PKB, czyli produkcji rodzimej gospodarki. Jeżeli przekroczy ten poziom, to zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych konieczne będzie zmniejszenie relacji długu do PKB, innymi słowy ostre zaciskanie pasa.

Efekt ten można uzyskać dwoma metodami. Pierwsza zakłada zmniejszenie wydatków publicznych, co przy udziale tzw. wydatków sztywnych na poziomie 70 proc. nie jest praktycznie możliwe. Druga opcja, dużo bardziej prawdopodobna, to zwiększenie przychodów vel zwiększenie podatków.

Co więcej, w dłuższym okresie aktualny dług państwa tak czy inaczej trzeba będzie spłacić. To co państwo już wydało można zatem sfinansować jedynie wyższymi dochodami.
To co państwo zostawiło nam dzisiaj w kieszeni z pewnością odbierze w przyszłości. Czy istnieje jednak możliwość zapłacić mniej?

Sposób na niższe podatki
Dotychczasowe ujęcie przedstawiało podatki z makroekonomicznego punktu widzenia. Rozpatrując daną kwestię w skali gospodarstw domowych można natomiast stwierdzić, że na obniżenie płaconych podatków istnieje wiele sposobów.

Większość z osób aktywnych na rynku zatrudnionych jest na zasadzie przewidzianych w kodeksie pracy. Umowa o pracę daje przede wszystkim relatywnie wysoką stabilność zatrudnienia. W najlepszym wypadku na znalezienie nowej pracy mamy aż 3 miesiące. Ponadto korzystamy także z dobrodziejstwa płatnego urlopu oraz tzw. urlopu chorobowego.

Niemniej jednak, wynagrodzenie netto jest znacznie niższe niż w przypadku innych form zatrudnienia. Aby zwiększyć swoje dochody, a tym samym zmniejszyć płacone podatki warto zatem zastanowić się nad rekonstrukcją swojego kontraktu.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: