eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Samochód z kratką: faktura zaliczkowa a VAT

Samochód z kratką: faktura zaliczkowa a VAT

2011-02-25 07:26

Przeczytaj także: Zmiany w odliczeniu VAT od samochodów z kratką


W tym kontekście uchylenie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w dniu akcesji Polski do struktur Unii Europejskiej i wprowadzenie przepisów nowych, zawierających ograniczenia w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego, samo w sobie nie może stanowić podstawy do stwierdzenia naruszenia art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy. Istotne jest bowiem ustalenie, czy nowe przepisy krajowe nie doprowadziły do rozszerzenia zakresu wcześniejszych krajowych wyłączeń prawa do odliczenia podatku.

W podobny sposób do opisanej kwestii odniósł się Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07. Należy przy tym zaznaczyć, że ze względu na zbieżność w tym względzie regulacji Dyrektywy Rady 2006/112/WE z regulacją VI Dyrektywy Rady 77/388/EWG, uwagi powyższe odnoszą się również do treści art. 176 tego aktu prawnego.

Mając na względzie treść powołanych wyżej przepisów stwierdzić należy, że prawo do odliczania pełnej kwoty podatku przysługuje w odniesieniu do pojazdów samochodowych, w stosunku do których przepisy obowiązujące od dnia 1 maja 2004 r. umożliwiały prawo do takiego odliczenia lub w przypadku, gdy tego nie umożliwiały, ale prawo takie przysługiwało według zasad obowiązujących w dniu 30 kwietnia 2004 r. (tj. w przypadku pojazdów o ładowności powyżej 500 kg z homologacją ciężarową).(…)

W dniu 27 grudnia 2010 r. opublikowana została ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652), w którym zmieniono uregulowania dotyczące samochodów. Zgodnie z tą ustawą m.in. zostały wykreślone przepisy ww. art. 86 ust. 3-7a ustawy, a zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów (w okresie przejściowym od dnia wejścia w życie ustawy /tj. 1 stycznia 2011 r./ do dnia 31 grudnia 2012 r.) wynikają z art. 3 ustawy.

Przedmiotowa ustawa nie zawiera przepisów przejściowych w powyższym zakresie.

Zatem ustalenie zasad, na jakich Wnioskodawca ma prawo dokonać odliczenia podatku naliczonego z opisanej we wniosku faktury należy wiązać z brzmieniem przepisów w chwili nabycia tego prawa.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Uwzględniając powyższe, w przypadku otrzymania przez Spółkę w 2010 r. faktury zaliczkowej dot. wpłaty 100% zaliczki na poczet zakupu samochodu z tzw. kratką (ciężarowego o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg, posiadającego świadectwo homologacji) ma ona prawo do odliczenia podatku naliczonego z przedmiotowej faktury na podstawie przepisów obowiązujących w 2010 r., tj. w całości.(…)

Ad. 2.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

W myśl z art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Jak wyżej stwierdzono, nowe zasady (od 2011 r.) dotyczące odliczania podatku naliczonego związanego z samochodami reguluje ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652).

W przedmiotowych przepisach brak uregulowań przejściowych, które mogłyby mieć zastosowanie w przypadku odliczania podatku naliczonego w sytuacji opisanej we wniosku.

Zatem w sytuacji, gdy Spółka dokona zapłaty zaliczki w 2010 r., natomiast fakturę to potwierdzającą otrzyma w 2011 r., wówczas prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem wymienionego we wniosku samochodu należy ustalać na podstawie brzmienia przepisów obowiązującym w chwili realizacji (nabycia) tego prawa.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej, w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

Z opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, aby nabywany samochód spełniał kryteria wymienione w art. 3 ust. 2 ustawy, pozwalające na odliczenie całości podatku naliczonego w przypadku jego nabycia.

Uwzględniając powyższe, w zaistniałej sytuacji Spółka będzie miała prawo (na podstawie przepisów obowiązujących w 2011 r.) do odliczenia 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6.000 zł.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: