eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek dochodowy od sprzedaży samochodu

Podatek dochodowy od sprzedaży samochodu

2011-03-20 11:40

Przeczytaj także: Sprzedaż samochodu a podatek dochodowy


Kosztem nabycia jest kwota należna zbywcy, czyli kwota wynikająca z faktury lub umowy zakupu samochodu, oraz koszty związane z jego zakupem. Z kolei do kosztów związanych z zakupem należą m.in. PCC zapłacony przy zakupie, podatek akcyzowy (jeżeli samochód został sprowadzony z zagranicy), opłata za tzw. pierwszy przegląd techniczny w kraju, tłumaczenie dokumentów, opłaty za tablice rejestracyjne oraz ubezpieczenie samochodu w drodze przed jego zarejestrowaniem.

Wśród nakładów poniesionych w trakcie posiadania samochodu wymienić należy wydatki na jego remont i ulepszenie (m.in. remont lub wymiana silnika, wartość prac blacharskich i lakierniczych, montaż instalacji gazowej). Nie należą do nich natomiast wydatki eksploatacyjne (np. wymiana oleju, zakup paliwa, bieżące badania techniczne, ubezpieczenie AC i OC).

Warto zadbać o udokumentowanie omówionych wydatków. Trzeba bowiem pamiętać, iż wydatki te obniżają podstawę opodatkowania, dlatego to po stronie sprzedającego leży obowiązek udowodnienia przed organem podatkowym ich wysokości oraz faktu poniesienia.

- kiedy zapłata podatku?
Z fiskusem nie trzeba rozliczać się natychmiast - obowiązek ten wypełniamy dopiero po zakończeniu roku. Omawiany dochód, jako opodatkowany według skali podatkowej, należy wykazać w rocznym zeznaniu, składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym sprzedano samochód. W tym samym terminie należy uregulować podatek dochodowy z tego tytułu.

Gdy samochód był firmowy


U osób fizycznych będących przedsiębiorcami samo wycofanie z działalności gospodarczej oraz przejęcie na potrzeby prywatne samochodu będącego środkiem trwałym, nie powoduje powstania przychodu z tego źródła. Do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się bowiem, w przypadku środków trwałych ujętych w ewidencji i wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, tylko przychody uzyskane z ich odpłatnego zbycia (art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o pdof).

Przychód taki może natomiast powstać w określonych sytuacjach już po przekazaniu samochodu na potrzeby prywatne. Z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o pdof wynika, że stanie się tak, gdy samochód stanowiący środek trwały wycofany z działalności gospodarczej zostanie odpłatnie zbyty, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło wycofanie i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.

Przychód będzie stanowić wartość samochodu określoną na fakturze sprzedaży, natomiast koszt należy ustalić zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o pdof, czyli jako różnicę między jego wartością początkową a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Tym samym koszt ten stanowić będzie jego niezamortyzowana wartość początkowa (nie wystąpi on przy samochodzie w pełni zamortyzowanym).

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.)

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: