eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek u źródła a umowy mieszane

Podatek u źródła a umowy mieszane

2011-06-30 11:54

Konieczność pobrania podatku u źródła jest nałożona na przedsiębiorców w wielu sytuacjach. Co do zasady bowiem, to przedsiębiorca jako podmiot dokonujący wypłaty wynagrodzenia za świadczone na jego rzecz usługi lub udzielone przez zagraniczne podmioty licencje winien, jako płatnik, pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w odpowiedniej kwocie. W praktyce najwięcej problemów sprawia podatnikom kwestia rozliczenia umów licencyjnych, w szczególności tzw. umów mieszanych w których obok licencji nabywane są usługi z nią związane.

Przeczytaj także: Podatek u źródła: kompensata zobowiązań

Przykładowo, firma zawarła z kontrahentem z USA kompleksową umowę, której przedmiotem było dostarczenie sprzętu i oprogramowania, zapewnienie wstępnego szkolenia, udzielenia licencji (niewyłącznej i nieprzenaszalnej) na korzystanie z udostępnionego oprogramowania i zapewnienie bieżącego i niezakłóconego dostępu do systemu zakupionego systemu. Jak w takiej sytuacji powinien zachować się przedsiębiorca, aby prawidłowo rozliczyć taką transakcję?

Zadbaj o certyfikat
W niektórych przypadkach ustawodawca przewidział brak konieczności poboru podatku w formie ryczałtowej. Przepisy polskich ustaw stosuje się bowiem z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.

Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe jednakże tylko pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji (art. 26 ustawy CIT). Podatnik jako płatnik nie będzie miał obowiązku poboru podatku u źródła jeżeli stosowna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania wskaże, iż podatek może być pobierany tylko w państwie rezydencji podmiotu uzyskującego przychód, a podatnik będzie posiadać certyfikat rezydencji tego podmiotu poświadczający miejsce rezydencji podatkowej w innym kraju niż Polska.

Co mówi umowa
W odniesieniu do wskazanego na wstępie przykładu, z uwagi iż świadczeniodawcą jest podmiot amerykański, właściwe dla rozstrzygnięcia o sposobie opodatkowania przychodu uzyskanego przez kontrahenta Spółki będą zapisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską, a USA.

W stosunku do usług informatycznych powyższa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie przewiduje opodatkowania tego rodzaju należności w żaden szczególny sposób. Z tego względu należy je sklasyfikować jako zyski przedsiębiorstwa. Dla tego rodzaju przychodów (przy założeniu, iż nie są one uzyskiwane za pośrednictwem zakładu położonego w państwie źródła przychodów tzn. przy założeniu, iż kontrahent amerykański nie posiada na terytorium Polski zakładu) przepisy przewidują opodatkowanie wyłącznie w państwie rezydencji danego podatnika. Zgodnie zatem z umową powyższe przychody podlegają co do zasady opodatkowaniu wyłącznie w USA (państwie rezydencji podatnika uzyskującego te przychody).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: