eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Najważniejsze zmiany w VAT od 1 lipca 2011 r.

Najważniejsze zmiany w VAT od 1 lipca 2011 r.

2011-07-04 11:23

Dnia 9 czerwca 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym (dalej: ustawa o zmianie VAT). Senat nie wniósł żadnych poprawek. 10 czerwca 2011 r. ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Ustawa o zmianie VAT w dużej części weszła w życie 1 lipca 2011 r.

Przeczytaj także: Zmiany w VAT: reverse charge przy towarach

Ustawa o zmianie VAT dotyczy dostosowania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa VAT) do rozporządzenia Rady Unii Europejskiej nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. (dalej: rozporządzenie nr 282/2011) ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej: dyrektywa VAT), a także doprecyzowania katalogu odpadów przetwarzalnych, które są objęte tzw. mechanizmem odwróconego obciążenia oraz uproszczenia rozliczeń dokonywanych w walucie obcej (tj. zasady dot. sposobu przeliczania kursów walut obcych) przez podatników świadczących usługi wstępu na imprezy masowe, np. Euro 2012, jak i uproszczenia rejestracji i rozliczania podatku VAT przez podmioty zagraniczne świadczące w Polsce okazjonalne przewozy drogowe osób pojazdami zarejestrowanymi za granicą.

Po pierwsze, ustawa o zmianie VAT, wprowadza liczne zmiany związane z dostosowaniem przepisów ustawy VAT do przepisów rozporządzenia nr 282/2011. Chodzi tutaj między innymi o techniczną zmianę definicji pojęć „eksportu towarów” oraz „usług elektronicznych”. Od 1 lipca 2011 r., przez „eksport towarów” rozumieć należy potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy VAT, jeżeli wywóz jest dokonany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych. Z kolei pod pojęciem „usług elektronicznych” należy rozumieć usługi świadczone drogą elektroniczną, o których mowa w art. 7 rozporządzenia nr 282/2011 do dyrektywy VAT.

Kolejną ważną zmianą, dostosowującą ustawę VAT do rozporządzenia nr 282/2011, jest zmiana polegająca na tym, że podatnicy oraz osoby prawne niebędące podatnikami mogą wybrać opodatkowanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przez złożenie pisemnego oświadczenia o takim wyborze lub podanie dokonującemu dostawy towarów numeru. Wybór opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów będzie wiążący dla podmiotu, nadal jak dotychczas, 2 lata, z tym, że - w celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych - proponuje się, aby okres ten biegł od dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla którego dokonano takiego wyboru.

Następną zmianą dostosowującą ustawę VAT do omawianego rozporządzenia jest techniczna zmiana związana z definicją takich pojęć jak siedziba działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, stałe miejsce zamieszkania, zwykłe miejsce pobytu, które są zawarte w rozporządzeniu nr 282/2011.W obecnym stanie prawnym pojęcia wprowadzone powyższym rozporządzeniem nie są tożsame z pojęciami użytymi w systematyce ustawy VAT, a więc istnieje konieczność usystematyzowania powyższych pojęć w sposób jednoznaczny i zgodny z ich odpowiednikami w rozporządzeniu nr 282/2011.

Ostatnią istotną zmianą dostosowującą polskie przepisy do rozporządzenia nr 282/2011 jest rozszerzenie przepisu art. 28f ustawy VAT o dodatkowy ust. 2a, w którym zostaną zawarte regulacje dotyczące świadczenia usług transportu towarów na rzecz polskich podatników lub podatników z krajów trzecich, w sytuacji gdy transport jest wykonywany w całości na terytorium kraju lub poza terytorium Unii Europejskiej.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: