eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Refakturowanie mediów przez wspólnotę mieszkaniową

Refakturowanie mediów przez wspólnotę mieszkaniową

2011-10-08 08:09

Minister Finansów wprowadził ostatnio m.in. zwolnienie z VAT dla wspólnot mieszkaniowych w zakresie rozliczania mediów (np. prądu, ciepła, wywozu śmieci na rzecz właścicieli poszczególnych lokali) związanych z utrzymaniem poszczególnych lokali wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Przeczytaj także: Najem lokalu: stawka VAT na media

Ze względu na efekty wydanej wcześniej interpretacji ogólnej (nr PT8/033/IO1/AEW/11/PT-571) z dnia 21 czerwca 2011 r. w kwestii sposobu dokonywania rozliczeń podatku od towarów i usług przez wspólnoty mieszkaniowe z tytułu nabywanych przez wspólnoty mieszkaniowe towarów i usług, składających się przede wszystkim na tzw. media, wprowadzone zwolnienie może być stosowane do czynności wykonanych w okresie od dnia 2 sierpnia 2011 r. (czyli od dnia opublikowania w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów Nr 6 pod poz. 27 ww. interpretacji ogólnej).

Przypomnijmy, że w owej interpretacji Minister Finansów wskazał, iż wspólnota mieszkaniowa realizując wspólny interes właścicieli występuje w odmiennych rolach w przypadku nabycia towarów i usług w ramach zarządu nieruchomością wspólną oraz w przypadku nabycia towarów i usług na potrzeby utrzymania poszczególnych lokali właścicieli. W tym drugim przypadku, gdy wydatki ponoszone są przez właściciela wyłącznie w związku z odrębną własnością lokalu, wspólnota w zakresie nabywanych towarów i usług celem zaopatrzenia poszczególnych lokali występuje w odmiennej roli. Nabywa bowiem towary i usługi w swoim imieniu jednakże na rzecz właścicieli poszczególnych lokali, którzy dokonują na poczet tych zakupów stosownych wpłat. Tym samym wspólnota zakupując towary i usługi, które następnie przyporządkowuje poszczególnym lokalom, dokonuje ich odsprzedaży właścicielom lokali. W takiej sytuacji środki uiszczane przez właścicieli poszczególnych lokali na ich utrzymanie stanowią w istocie zapłatę za odsprzedawane im przez wspólnotę towary i usługi. W konsekwencji w odniesieniu do rozliczania wydatków związanych z utrzymaniem poszczególnych lokali, ponoszonych m.in. z tytułu zakupu przez wspólnotę towarów i usług do tych lokali, zastosowanie znajdą przepisy o podatku od towarów i usług. Wspólnota, dokonując odsprzedaży właścicielom lokali, zakupionych uprzednio w tym celu, towarów i usług związanych wyłącznie z utrzymaniem poszczególnych lokali, działa jako podatnik podatku od towarów i usług i w sytuacji niekorzystania przez nią ze zwolnienia podmiotowego, dokonywane przez nią czynności w ww. zakresie winny być dokumentowane fakturami, wystawianymi zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 106 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisach do niej wykonawczych. Takich obowiązków nie mają tymczasem spółdzielnie mieszkaniowe, które podobnie rozliczają rachunki za media dostarczane mieszkańcom zarządzanych przez siebie lokali.

Zmiana przepisów wprowadza zwolnienie wspólnoty w tym zakresie. Zwolnione od VAT są teraz czynności związane z utrzymaniem lokali mieszkalnych, wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe, za które pobierane są opłaty, wykonywane przez wspólnotę mieszkaniową na rzecz właścicieli tych lokali, tworzących w określonej nieruchomości tę wspólnotę. Zwolnienie obejmuje też czynności wykonywane przez wspólnotę mieszkaniową lub właścicieli lokali mieszkalnych tworzących w określonej nieruchomości wspólnotę mieszkaniową, na rzecz osób używających na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności lokale należące do właścicieli tworzących tę wspólnotę mieszkaniową, za które pobierane są opłaty niezależne od właściciela w rozumieniu ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego albo też opłaty pośrednie w rozumieniu ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, o ile lokale te są wykorzystywane wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Ponadto nowe rozporządzenie obniżyło stawkę podatku od towarów i usług z wysokości 8% do 5% dla dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz importu:
  • tłuszczy złożonych z produktów roślinnych lub zwierzęcych (miksów),
  • wyrobów seropodobnych (analogów serów),
  • napojów z dodatkiem tłuszczu roślinnego
- nadających się do spożycia przez ludzi (PKWiU ex 10.89.19.0), (CN ex 2106).

Obniżona do wysokości 5% stawka podatku może być stosowana do czynności wykonanych w okresie od 1 stycznia 2011 r.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 września 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 198 poz. 1174) weszło w życie z dniem ogłoszenia, tj. 22 września br.

oprac. : Wszechnica Podatkowa Wszechnica Podatkowa

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: