eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Samochód osobowy: zakup i sprzedaż w deklaracji VAT

Samochód osobowy: zakup i sprzedaż w deklaracji VAT

2012-04-26 13:00

Przeczytaj także: Używany samochód z UE: zakup a rozliczenie VAT


Oczywiście także i w tych przypadkach w urzędzie skarbowym konieczne jest złożenie informacji VAT-23 wraz z innymi dokumentami wskazanymi wyżej, na podstawie których to organ wydaje zaświadczenie niezbędne do zarejestrowania pojazdu.

Używany samochód z UE: brak WNT
Obowiązek rozliczenia WNT nie zawsze jednak wystąpi. Będzie tak przykładowo w sytuacjach, gdy podatnik dokona zakupu w innym państwie członkowskim używanego samochodu osobowego od tzw. osoby prywatnej, przedsiębiorcy korzystającego ze zwolnienia w podatku od wartości dodanej odpowiadającego polskiemu zwolnieniu podmiotowemu czy też sprzedaż zostanie opodatkowana w państwie członkowskim w sposób odpowiadający polskim przepisom w zakresie procedury marży. Obowiązek rozliczenia nie wystąpi także wtedy, gdy zakupu używanego samochodu z państwa członkowskiego dokonuje osoba prywatna (w takim przypadku, ewentualny podatek od wartości dodanej rozlicza sprzedawca w swoim kraju, przy czym ten nie zawsze musi wystąpić).

Aby zarejestrować taki pojazd, nabywca musi wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia VAT z tytułu przywozu samochodu (wraz z niezbędnymi załącznikami), na podstawie którego urząd wyda zaświadczenie potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku VAT. Wniosek, o którym mowa wyżej, został oznaczony symbolem VAT-24.

Sprzedaż samochodu w deklaracji VAT
Zapewne po pewnym czasie używania, zakupiony samochód osobowy wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, zostanie sprzedany. Rodzi się tutaj zatem pytanie, czy sprzedaż taką trzeba także opodatkować oraz wykazać w deklaracji VAT?

Sytuacja jest prosta w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia w podatku od towarów i usług (jako że ci także nie składają deklaracji VAT). Sprzedaż taka nie wywołuje żadnych skutków w tym podatku.

Natomiast jeżeli pojazd zbywa czynny podatnik VAT, sprzedaż taka może być opodatkowana tudzież korzystać ze zwolnienia w tym podatku. Dodatkowo może ona powodować także obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego.

I tak w pierwszej kolejności należy ustalić, czy zbywany składnik majątku w postaci samochodu osobowego, spełnia definicję towaru używanego, tzn. czy jego okres używania przez podatnika dokonującego sprzedaży wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nim jak właściciel.

Jeżeli zbywany samochód nie spełnia definicji towaru używanego, jego sprzedaż należy opodatkować podatkiem VAT.

Jeżeli natomiast definicja ta jest spełniona i przy nabyciu pojazdu podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT w całości lub w części (w tym także z tytułu jego WNT), jego sprzedaż jest zwolniona z podatku VAT na mocy ustawy.

Jeżeli natomiast zbywany pojazd spełnia definicję towaru używanego, zaś podatnikowi przy jego nabyciu przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia podatku VAT, o którym była mowa wyżej (czyli 60% kwoty podatku wynikającej z faktury nie więcej niż 6 tys. zł), sprzedaż taka także korzysta ze zwolnienia w podatku VAT, ale na mocy rozporządzenia wykonawczego do ustawy o podatku od towarów i usług.

Z kolei w sytuacji, gdy podatnik miał pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie takiego pojazdu, jego sprzedaż także będzie obciążona podatkiem VAT.

Sprzedaż takiego pojazdu (i to zarówno, gdy korzysta ona ze zwolnienia, jak też wtedy, gdy podlega opodatkowaniu) winna oczywiście być wykazana w deklaracji VAT odpowiednio w polu 20 (Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnione od podatku) gdy korzysta ona ze zwolnienia albo polach 29 i 30 (Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23%) gdy podlega ona opodatkowaniu.

Trzeba przy tym pamiętać, że jeżeli sprzedaż samochodu korzysta ze zwolnienia z podatku na mocy rozporządzenia (tj. gdy podatnikowi przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego zakupie) oraz jest ona dokonywana w tzw. okresie korekty VAT (przypomnijmy, że dla ruchomości uznanych za środki trwałe, o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł okres korekty wynosi 12 miesięcy liczonych od oddania ich do użytkowania, a gdy ich wartość początkowa przekracza 15 000 zł, 5 lat licząc od roku, w którym zostały one oddane do użytkowania), podatnik musi liczyć się z obowiązkiem skorygowania (w całości lub części) wcześniej odliczonego podatku naliczonego z tytułu zakupu takiego pojazdu.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: