eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Dostawa złożona: podatek VAT i dochodowy

Dostawa złożona: podatek VAT i dochodowy

2012-05-30 12:29

Dostawa złożona: podatek VAT i dochodowy

Podatek VAT i dochodowy © Ruff - Fotolia.com

W praktyce obrotu gospodarczego można często spotkać sytuacje, w których przedmiotem transakcji jest de facto kilka świadczeń złożonych. Mogą pojawić się pytania o sposób rozliczenia takiej transakcji w przypadku, gdy np. z dwóch świadczeń w terminie zostaje zrealizowane tylko jedno.

Przeczytaj także: Import usług: VAT w koszty firmy

Konkretna sytuacja
Przykładowo, spółka sprzedała urządzenie do wykonywania zabiegów związanych z promieniowaniem, które zostało do kontrahenta dostarczone w grudniu. Na podstawie umowy spółka zobowiązana była także do dostarczenia odzieży ochronnej, umożliwiającej bezpieczną obsługę urządzenia (fartuchy i okulary ochronne). Spółka wystawiła do grudniowej dostawy maszyny jedną fakturę ze stawką właściwą dla świadczenia głównego (dostawy sprzętu). Na moment wystawienia faktury sprzedaży odzież ochronna nie została przekazana, spółka nie była bowiem w jej posiadaniu. Dopiero w styczniu dokonała zamówienia tych towarów i dopiero po ich otrzymaniu zostały one przekazane klientowi.

Jak w takiej sytuacji spółka powinna zakwalifikować do kosztów wydatek poniesiony na zakup odzieży ochronnej, nabytej i wydanej kontrahentowi po wystawieniu faktury sprzedaży? A jako rozliczyć VAT- czy po stronie spółki zaistnieje konieczność wykazania VAT należnego od takiego przekazania i czy będzie jej przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem?

Kwalifikacja do kosztów
Na wstępie należy zauważyć, iż koszt przedstawiony w opisie zdarzenia powinien zostać rozpoznany jako koszt bezpośrednio związany z uzyskaniem przychodu. Z kolei zgodnie z art. 15 ust. 4 b updop, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:
  1. sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
  2. złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego
- są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

fot. Ruff - Fotolia.com

Podatek VAT i dochodowy

Dostawa złożona: podatek VAT i dochodowy

Powyższy przepis umożliwia podatnikom zaliczenie do kosztów podatkowych, kosztów bezpośrednich, poniesionych po zakończeniu roku, do którego odnosi się dany przychód. W naszej opinii, koszt fartuchów i okularów ochronnych jest związany z przychodem osiągniętym w zeszłym roku, a zatem powinien zostać uznany za koszt uzyskania przychodów w 2011r.

Część dostawy złożonej
Wydaje się, choć może się to spotkać z odmiennym podejściem organu podatkowego, iż przekazanie fartuchów i okularów ochronnych nie jest nieodpłatnym przekazaniem towarów o których mowa w art. 7 ust. 2 VATU. Przekazanie wskazanych towarów jest elementem dostawy złożonej, której głównym elementem jest dostawa maszyny przeznaczonej do wykonywania zabiegów związanych z promieniowaniem. Z uwagi na charakter urządzenia można stwierdzić, iż takie wyposażenie jest konieczne, aby prawidłowo i zgodnie z przepisami obsługiwać przedmiotowy sprzęt. Dostawa taka dokonana została za wynagrodzeniem.

Możliwe odliczenie
Co do zasady, podatnikowi przysługuje możliwość odliczenia VAT naliczonego na poprzednich etapach obrotu pod warunkiem, iż wykorzystuje towary lub usługi, od których chce dokonać odliczenia, w działalności opodatkowanej. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 1 VATU, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W podanym przykładzie spółka nabyła towar, aby następnie przekazać go kontrahentowi celem wywiązania się z umowy. Należy zatem uznać, iż będzie ona uprawniona do odliczenia VAT-u z faktur dokumentujących zakup przedmiotowych dodatków, gdyż są one związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Warto zwrócić uwagę, iż organy podatkowe mogą twierdzić, iż podatnik przedwcześnie wystawił fakturę, gdyż usługa nie została na moment wystawienia faktury w całości wykonana. Niemniej jednak wydaje się, iż takie ryzyko jest znikome.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: