eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wystąpienie ze spółki jawnej a podatek dochodowy

Wystąpienie ze spółki jawnej a podatek dochodowy

2012-11-13 12:23

Wystąpienie ze spółki jawnej a podatek dochodowy

Obliczanie podatku © dundersztyc - Fotolia.com

Środki pieniężne wypłacone wspólnikowi występującemu ze spółki jawnej tytułem spłaty udziału kapitałowego, stanowią dla niego przychód z działalności gospodarczej. Nie należy tutaj jednak włączać kwoty, jaka odpowiada tej części dochodu z udziału w spółce przypadającej na wspólnika, która nie została jej wypłacona, tylko została przeznaczona na zasilenie kapitału zapasowego oraz kwoty z tytułu dochodu osiągniętego przez wspólnika z udziału w spółce w 2012 roku. Takie stanowisko podatnika potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 31.10.2012 r. nr IPPB1/415-1307/12-2/MT.

Przeczytaj także: Spółka cywilna: wystąpienie a przychód podatkowy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki jawnej. Tytułem wkładu do niej wniosła 1 000 zł i zgodnie z umową posiada 25% udziałów w zysku spółki. Przychody z tego tytułu wnioskodawczyni opodatkowała 19% podatkiem liniowym (zysk spółki jest dzielony pomiędzy wspólników w stosunku do posiadanych udziałów). Część zysku spółki nie była wypłacana wspólnikom, tylko przeznaczana na zasilenie kapitału zapasowego spółki. Obecnie wnioskodawczy chce wystąpić ze spółki. Ponieważ wystąpienie wspólnika ze spółki będzie związane z obowiązkiem rozliczenia udziału kapitałowego, zostanie sporządzony osobny bilans uwzględniający wartość zbywczą majątku spółki, w którym zostanie ustalony kwotowy udział kapitałowy wnioskodawczyni (zarówno w kapitale podstawowym jaki kapitale zapasowym spółki). Spłata udziału kapitałowego nastąpi w ratach. W związku powyższym wnioskodawczyni zadała następujące pytania:
1. Czy otrzymane przez nią środki pieniężne tytułem spłaty udziału kapitałowego w spółce będą stanowić dla niej przychód z działalności gospodarczej, a jeśli tak to kiedy powstanie obowiązek podatkowy w przypadku spłaty udziału kapitałowego w ratach?
2. Przy założeniu, że otrzymane środki tytułem spłaty udziału kapitałowego w spółce będą stanowić przychód z działalności gospodarczej - w jaki sposób należy ustalić przychód, a w szczególności czy z przychodu należy wyłączyć kwotę, jaka odpowiada tej części dochodu z udziału w spółce przypadającej na wnioskodawczynię, która nie została jej wypłacona, lecz została przeznaczona na zasilenie kapitału zapasowego?
3. Przy założeniu, że otrzymane środki tytułem spłaty udziału kapitałowego w Spółce będą stanowić przychód z działalności gospodarczej – w jakiej wysokości należy ustalić koszty uzyskania przychodu wnioskodawczyni?
W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni zawartym we wniosku i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:

„(…) Ad. 1.
Zdaniem Wnioskodawczyni, środki pieniężne, jakie otrzyma ona tytułem spłaty udziału kapitałowego będą stanowić dla niej przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 16 Ustawy o PIT.

fot. dundersztyc - Fotolia.com

Obliczanie podatku

Środki pieniężne wypłacone wspólnikowi występującemu ze spółki jawnej tytułem spłaty udziału kapitałowego, stanowią dla niego przychód z działalności gospodarczej.


Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w literalnej treści przepisu art. 14 ust. 2 pkt 16 Ustawy o PIT, zgodnie z którym „za przychód z działalności gospodarczej należy uznać również środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia ze spółki”. Zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku spłaty na jej rzecz udziału kapitałowego w ratach, obowiązek podatkowy powstanie względem Wnioskodawczyni dopiero z momentem zapłaty raty, której wysokość przekroczy łącznie kwotę wkładu, kwotę przypadającą Wnioskodawczyni z udziału w kapitale zapasowym Spółki oraz kwotę opodatkowanego dochodu Spółki za 2012 rok.

Ad. 2.
Zdaniem Wnioskodawczyni, do przychodu nie należy włączać kwoty, jaka odpowiada tej części dochodu z udziału w Spółce przypadającej na Wnioskodawczynię, która nie została jej wypłacona, tylko została przeznaczona na zasilenie kapitału zapasowego Spółki. Ponadto, do przychodu nie należy włączać kwoty z tytułu dochodu osiągniętego przez Wnioskodawczynię z udziału w Spółce w 2012 roku.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: