eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jednorazowa amortyzacja w roku zakupu środka trwałego?

Jednorazowa amortyzacja w roku zakupu środka trwałego?

2012-12-13 13:43

Jednorazowa amortyzacja w roku zakupu środka trwałego?

Jednorazowa amortyzacja w roku zakupu środka trwałego? © dundersztyc - Fotolia.com

Część przedsiębiorców ma prawo do tzw. amortyzacji jednorazowej, dzięki której koszt związany z nabyciem danego środka trwałego szybciej staje się kosztem podatkowym. Przywilej ten ma jednak kilka obwarowań. Jedno z nich mówi, że w stosunku do danego składnika majątku z amortyzacji tej można skorzystać jedynie w roku oddania go do używania.

Przeczytaj także: Amortyzacja jednorazowa a limit pomocy de minimis

Zasady korzystania z amortyzacji jednorazowej zostały określone w art. 22k ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jego ust. 7 mówi, że podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych (w roku 2012 limit ten wynosi 222 000 zł, zaś na rok 2013 będzie on wynosił 205 000 zł).

Odpisów takich można dokonać nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Co ważne, to od podatnika zależy, jaką część wartości początkowej środka trwałego zamierza on zamortyzować jednorazowo w roku wprowadzenia tego składnika majątku do ewidencji, pod warunkiem, że nie przekroczy wskazanego wyżej limitu. Jak bowiem słusznie zauważył Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 10 maja 2011 r., nr IBPBI/1/415-172/11/RM, „(…) Zgodnie bowiem z cyt. art. 22k ust. 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w pierwszym roku podatkowym podatnik nie musiał zamortyzować całej wartości początkowej środka trwałego.(…)”

fot. dundersztyc - Fotolia.com

Jednorazowa amortyzacja w roku zakupu środka trwałego?

Część przedsiębiorców ma prawo do tzw. amortyzacji jednorazowej, dzięki której koszt związany z nabyciem danego środka trwałego szybciej staje się kosztem podatkowym.


Niemniej podatnik nie może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego pozostałej części wartości początkowej w roku następnym. Wskazany wyżej art. 22k ust. 8 ustawy mówi bowiem, że od następnego roku podatkowego podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych zgodnie z ust. 1 lub art. 22i. Suma odpisów amortyzacyjnych, w tym dokonanych w pierwszym roku podatkowym oraz niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1, nie może przekroczyć wartości początkowej danego środka trwałego.

Tym samym od następnego roku podatkowego podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od pozostałej do zamortyzowania wartości początkowej metodą degresywną (o niej mówi art. 22k ust. 1) bądź też metodą liniową (określoną w art. 22i ustawy).

Warto wiedzieć
Prawa do jednorazowej amortyzacji nie ma podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Małym podatnikiem jest podatnik, podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro (w roku 2012 jest to kwota 5 324 000 zł, zaś w roku 2013 będzie to kwota 4 922 000 zł).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: