eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż samochodu: faktura i paragon fiskalny?

Sprzedaż samochodu: faktura i paragon fiskalny?

2013-08-19 13:50

Sprzedaż samochodu: faktura i paragon fiskalny?

Sprzedaż samochodu © ultrafoto - Fotolia.com

Sprzedaż składnika majątku w postaci samochodu (zarówno ciężarowego jak i osobowego), czy to wykorzystywanego w prowadzonej firmie, czy też zakupionego wcześniej w celu jego dalszej odsprzedaży, na gruncie prawa podatkowego nie różni się niczym od sprzedaży innych składników majątku firmy. Niemniej wystawienie faktury wydaje się tutaj obowiązkowe nawet wówczas, gdy sprzedaż taka była ujęta na kasie fiskalnej.

Przeczytaj także: Kasa fiskalna a rozszerzenie działalności gospodarczej

Na gruncie podatku VAT sprzedaż samochodu należącego do majątku firmy może być opodatkowana w przeróżny sposób. Otóż w zależności od zaistniałych okoliczności sprzedaż taka może być opodatkowana 23% stawką podatku VAT od całego obrotu (będzie tak głównie w sytuacjach, gdy przy zakupie pojazdu odliczono pełny podatek VAT), korzystać ze zwolnienia (gdy przy zakupie prawo do odliczenia podatku naliczonego nie wystąpiło, bądź wystąpiło ono w ograniczonym zakresie przewidzianym dla samochodów osobowych oraz auto było używane w firmie co najmniej pół roku), tudzież korzystać z opodatkowania marży (w zakresie handlu pojazdami, o ile przy zakupie w uproszczeniu mówiąc VAT nie wystąpił).

Co się natomiast tyczy samego ujęcia tego zdarzenia gospodarczego na potrzeby podatków, należy pamiętać, że w przypadku gdy nabywcą jest inny przedsiębiorca, ustawa o VAT nakłada na podatników obowiązek wystawiania faktur dokumentujących dokonaną sprzedaż. Tak samo jest w przypadku samochodu należącego do majątku firmy. Jeżeli natomiast nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, zaś sprzedawca posiada kasę fiskalną, sprzedaż tę winien zaewidencjonować przy użyciu tego urządzenia.

Często rodzi się wówczas pytanie, czy obok paragonu fiskalnego konieczne jest także wystawienie faktury, jako że sprzedaż ta została już zaewidencjonowana?

Przepisy regulujące dokumentowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych wskazują, że podatnik niekorzystający ze zwolnienia w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, winien na tych urządzeniach ewidencjonować każdą sprzedaż dla takich osób. Tyczy się to także samochodów firmowych i to zarówno tych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży jak i środków trwałych, bez względu na to, w jaki sposób transakcja taka zostanie rozliczona w podatku VAT. Przepisy wskazują przy tym, że sprzedaż na rzecz takiego nabywcy, zaewidencjonowana na kasie fiskalnej, jest potwierdzana także fakturą wyłącznie na wyraźne żądanie kupującego (wyjątkiem jest wewnątrzwspólnotowa dostawa nowych środków transportu - tutaj faktura musi być wystawiona obowiązkowo). Jeżeli jednak dokument ten zostanie wystawiony, oryginał paragonu sprzedawca podpina pod pozostający u niego egzemplarz faktury.

Powyższe oznacza, że dla celów podatkowych wystawienie faktury na sprzedaż samochodu, która została zaewidencjonowana na kasie fiskalnej, nie jest już potrzebne. Niemniej w praktyce na potrzeby przede wszystkim rejestracji takiego pojazdu, faktura najczęściej jest wystawiania.

fot. ultrafoto - Fotolia.com

Sprzedaż samochodu

Sprzedaż składnika majątku w postaci samochodu (zarówno ciężarowego jak i osobowego), czy to wykorzystywanego w prowadzonej firmie, czy też zakupionego wcześniej w celu jego dalszej odsprzedaży, na gruncie prawa podatkowego nie różni się niczym od sprzedaży innych składników majątku firmy.


Nie można przy tym zapominać, że wystawienie faktury na sprzedaż samochodu osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej nie zwalnia podatnika z obowiązku zaewidencjonowania tej transakcji na także na kasie fiskalnej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: