eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zakup (z zagranicy) i sprzedaż samochodu na VAT marża

Zakup (z zagranicy) i sprzedaż samochodu na VAT marża

2014-08-12 13:30

Zakup (z zagranicy) i sprzedaż samochodu na VAT marża

Zakup (z zagranicy) i sprzedaż samochodu na VAT marża © Tomasz Zajda - Fotolia.com

VAT marża do specjalna procedura polegająca na tym, iż opodatkowaniu podlega jedynie ta część ceny sprzedaży, która stanowi marżę sprzedawcy, a nie cała wartość transakcji. Mogą ją stosować niektórzy przedsiębiorcy m.in. w zakresie dostawy tzw. towarów używanych. Ważne jest tutaj jednak to od kogo oraz w jaki sposób nastąpi zakup.

Przeczytaj także: Sprzedaż VAT marża czyli towary używane w JPK_VAT z deklaracją

Rozpatrzmy następującą sytuację: Polski przedsiębiorca zajmuje się handlem samochodami używanymi. Zamierza nabyć kilka takich pojazdów od kontrahenta z Francji, który działa w tej samej branży. Zarówno kupujący jak i sprzedający są podatnikami zarejestrowanymi na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Francuz zamierza opodatkować sprzedaż na rzecz polskiej firmy w systemie marży. Czy w takim przypadku polski przedsiębiorca winien z tego tytułu rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Czy tak nabyte samochody może dalej odprzedać w systemie marży?

Jak mówi art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

fot. Tomasz Zajda - Fotolia.com

Zakup (z zagranicy) i sprzedaż samochodu na VAT marża

VAT marża do specjalna procedura polegająca na tym, iż opodatkowaniu podlega jedynie ta część ceny sprzedaży, która stanowi marżę sprzedawcy, a nie cała wartość transakcji. Mogą ją stosować niektórzy przedsiębiorcy m.in. w zakresie dostawy tzw. towarów używanych.


Powyższe stosuje się pod warunkiem, że:
  1. nabywcą towarów jest:
    a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
    b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a
  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Co za tym idzie, skupiając się jedynie na powyższej definicji dochodzimy do wniosku, że podatnik z naszego przykładu z tytułu zakupu samochodów od firmy z Francji winien rozpoznać WNT. Nie można jednak zapominać o wyjątkach do tej reguły. Jeden z nich, określony w art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy mówi, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje jeżeli dostawa towarów (określonych w art. 120 ust. 1 ustawy, a więc m.in. tzw. towarów używanych) w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 i 5 (a więc w systemie VAT marża), a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach (zwykle będzie to odpowiednia adnotacja na fakturze zakupu mówiąca o opodatkowaniu transakcji marżą).

W związku z powyższym, jeżeli z faktury zakupu będzie wynikało, że transakcja została opodatkowana we Francji w procedurze marży, u polskiego przedsiębiorcy nie wystąpi obowiązek rozliczenia WNT.

Powyższa adnotacja będzie miała także niebagatelne znaczenie przy odprzedaży tych pojazdów.
Jak bowiem mówi art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Aby jednak powyższe miało zastosowanie, dany towar używany musiał zostać nabyty od:
  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
  2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;
  4. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  5. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

W związku z powyższym, skoro francuski podatnik udokumentuje sprzedaż używanych samochodów na rzecz polskiego przedsiębiorcy jako opodatkowaną w systemie marży, dalsza ich sprzedaż przez polską firmę również może być opodatkowana w systemie marży.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: