eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zmiana proporcji udziałów spółki osobowej: podatek dochodowy wspólnika

Zmiana proporcji udziałów spółki osobowej: podatek dochodowy wspólnika

2014-08-27 13:09

Przeczytaj także: Zmiana proporcji udziałów w spółce osobowej


W przytoczonej interpretacji organ wskazał także, że gdyby wskutek wstecznej zmiany proporcji udziałów dochód podatnika spadł, a tym samym zaliczki na podatek zostałyby zawyżone, przysługuje mu prawo do zwrotu nadpłaconego podatku, wynikającego ze złożonego zeznania, niemniej nie może on z tego tytułu domagać się odsetek za zwłokę, jeżeli nadpłata zostanie mu zwrócona w ustawowym terminie.

Co ważne, takie stanowisko fiskusa potwierdził także WSA w Krakowie w wyroku z dnia 04.12.2013 r. sygn. akt I SA/Kr 1327/13 (orzeczenie nie jest prawomocne): „(…) Przyjąć zatem należy, że skoro za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w terminie zaliczkę na podatek, w tym również zaliczkę, o której mowa w art. 23a, lub ratę podatku – art. 51 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, to zaliczki zapłacone od dochodu określonego według reguł podziału zysku, które z założenia nie odpowiadały rzeczywistej wysokości udziału skarżących w zysku spółki wygenerują zaległość podatkową i w konsekwencji konieczność uiszczenia odsetek za zwlokę (…)

Oznacza to, że podjęte przez podatników określone czynności prawne (uchwała wspólników o zmianie partycypacji w zysku spółki), chociaż dopuszczalne w świetle przepisów prawa, nie mogą ograniczać lub wręcz wyłączać obowiązków określonych w ustawach podatkowych (zaliczkowego systemu płatności podatku dochodowego od osób fizycznych).(…)

Niedopuszczalne jest bowiem ograniczanie regulacji ustawy podatkowej poprzez odwołanie się do regulacji Kodeksu spółek handlowych, a z taką sytuacją mielibyśmy do czynienia w przypadku, gdyby uznać zasadność stanowiska, że zmiana umowy spółki w zakresie wysokości udziału wspólników z mocą wsteczną, jakkolwiek dopuszczalna prawnie, nie rodzi obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę.(…)”


Zdaniem sądu mimo, że prawo dopuszcza zmianę proporcji udziałów poszczególnych wspólników z mocą wsteczną, to powyższe nie zmienia obowiązku tych wspólników w zakresie płacenia zaliczek na podatek dochodowy w prawidłowej wysokości. Tym samym, jeżeli taka zmiana spowodowała wzrost dochodu wspólnika, skutkuje ona także powstaniem zaległości podatkowych z tytułu zaniżonych zaliczek na podatek (tj. od dochodu określonego według reguł podziału zysku, które z założenia nie odpowiadały rzeczywistej wysokości), od których należy zapłacić odsetki za zwłokę.


Niejednolite interpretacje
Nie wszystkie organy podatkowe jednak podzielają powyższy pogląd. Zgoła odmienne zdanie wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z w interpretacji indywidualnej z dnia 8 maja 2013 r., nr IPPB1/415-263/13-2/AM, czy Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z w interpretacji indywidualnej z dnia 22 września 2008 r., nr ILPB1/415-455/08-2/AG. Ten pierwszy zgodził się ze stanowiskiem podatnika który wskazał, że:
„(…) należy w tym miejscu zauważyć, że zgodnie z art. 51 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U z 2005 r. Nr 137, poz. 926 ze zm., dalej: „OP”), zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności, a także niezapłacona y terminie płatności zaliczka na podatek. W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca będzie w trakcie roku obrotowego (podatkowego) dokonywał wpłat zaliczek na poczet przyszłego zobowiązania podatkowego, natomiast po zakończeniu roku obrotowego (podatkowego), w przypadku gdy kwota wpłaconych zaliczek będzie niższa od należnego podatku, dokona płatności stosownej kwoty.

Wobec tego w opisanym stanie faktycznym nie może być mowy o niezapłaconym przez wnioskodawcę w terminie podatku, co jest elementem niezbędnym dla powstania zaległości podatkowej. Zdaniem Wnioskodawcy nie można również mówić o niezapłaconej w terminie zaliczce n podatek, bowiem zaliczka zostanie przez Wnioskodawcę uregulowana w ustawowym terminie, wysokości wynikającej z wewnętrznych regulacji Spółki, obowiązujących w dniu kalkulacji i zapłaty tejże zaliczki. Wobec tego, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku gdy kwota wpłaconych w ciągu u obrotowego (podatkowego) zaliczek będzie niższa niż kwota podatku obliczonego od ostatecznie ustalonego dochodu Wnioskodawcy z tytułu udziału w zysku Spółki, nie powstanie zaległość podatkowa.(…)”

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: