eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Fiskus wypełnia PIT-y. Ale tylko dla wybranych

Fiskus wypełnia PIT-y. Ale tylko dla wybranych

2015-03-16 21:11

Fiskus wypełnia PIT-y. Ale tylko dla wybranych

Fiskus uruchomił usługę wstępnego wypełniania deklaracji PIT © Rafal Olechowski - Fotolia.com

Za niektórych podatników zeznania podatkowe PIT-37 wstępnie wypełni już fiskus. Usługę wypełniania elektronicznych deklaracji podatkowych uruchomiło Ministerstwo Finansów. Z wykorzystaniem nowego systemu złożono już ponad 650 deklaracji PIT-37.

Przeczytaj także: Podatek PIT do rozliczenia na zakupach

Nie dla wszystkich

Fiskus uruchomił nową usługę - wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR). Nie mogą z niej jednak korzystać wszyscy podatnicy, jest ona bowiem przeznaczona dla wybranej grupy podatników podatku PIT. Mogą z niej korzystać jedynie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a rozliczają roczny podatek dochodowy na formularzach PIT-37. W tym roku usługa PFR jest dostępna dla podatników od 16 marca do 30 kwietnia 2015 roku. W latach następnych, jak zapowiada fiskus, ma być dostępna od 15 marca do 30 kwietnia.

– Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe jest przygotowane na podstawie danych zawartych w informacjach o dochodach osób fizycznych, sporządzanych przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty, które nie pełnią funkcji płatnika w tym podatku. Podatnicy znajdą tam zatem informacje o swoich dochodach, przychodach, zaliczkach i składkach. To tylko propozycja rozliczenia rocznego, dodatkowa pomoc, udogodnienie w rozliczeniach. Usługa ta adresowana jest do najliczniejszej grupy podatników – wyjaśnia minister finansów Mateusz Szczurek.


Ulgi wpisuje podatnik

Usługa ta ma, według założeń fiskusa, ograniczać do minimum obowiązek podatników związany z rozliczeniem rocznym. Jest ona realizowana za pomocą formularza interaktywnego, umożliwiającego podatnikowi edycję wszystkich dostępnych pól formularza PIT-37, modyfikację danych, wpisywanie ulg oraz wniosku o przekazanie 1 procenta podatku na rzecz wybranej OPP. System umożliwia ponadto dodawanie załączników (np. dowodów wpłat w celu skorzystania z ulg). Oczywiście korzystanie z systemu nie jest obowiązkowe, ale może być dużym ułatwieniem przy rozliczaniu podatku.

Wysyłka poprzez e-Deklaracje

W pełni wypełnione zeznanie podatkowe będzie można przesłać drogą elektroniczną za pomocą systemu e-Deklaracje. Jednak podatnik przed ostatecznym wysłaniem powinien zweryfikować wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe pod kątem poprawności i kompletności danych.

Do pobrania wstępnie wypełnionego zeznania i wysłania go drogą elektroniczną niezbędny jest identyfikator podatkowy (PESEL albo NIP), imię i nazwisko podatnika, data urodzenia podatnika, kwota przychodu za 2014 rok (z informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R), kwota przychodu za 2013 rok (potrzebna do weryfikacji w systemie e-Deklaracje) oraz adres e-mail.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 nie obejmuje m.in. dochodów z emerytur czy rent otrzymywanych z ZUS czy KRUS.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: