eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Gospodarstwo rolne: wymiana barterowa bez podatku dochodowego?

Gospodarstwo rolne: wymiana barterowa bez podatku dochodowego?

2015-05-07 13:03

Przeczytaj także: Podatek CIT: w działalności rolniczej sprzedaż łożysk poporodowych


Jednocześnie zauważyć należy, iż podmioty gospodarcze w ramach prowadzonej działalności same decydują o potrzebach i kierunkach tej działalności - same określają strategię działania firmy, jej cele i priorytety.

Istotne jest także to, że – w myśl kodeksowej zasady swobody kształtowania umów – strony mogą w stosunkach cywilnoprawnych w sposób dowolny kształtować swoje prawa i obowiązki.

Instytucja potrącenia - inaczej kompensaty, funkcjonująca w stosunkach cywilnoprawnych uregulowana została na gruncie ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przede wszystkim w art. 498 Kodeksu.

Przepis § 1 tego artykułu określa dopuszczalność potrącenia i stanowi, że „gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości, oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym". Potrącenie jest więc dopuszczalne, jeżeli zaistnieje tzw. "stan potrącalności", tj. jeżeli spełnione są następujące przesłanki:
• jednorodzajowość świadczeń,
• wymagalność wierzytelności,
• zaskarżalność wierzytelności,
• tożsamość stron obydwu przeciwstawnych wierzytelności.

Sposób dokonywania potrącenia - na gruncie prawa materialnego - określa przepis art. 499 Kodeksu cywilnego, który stanowi, iż "potrącenia dokonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Oświadczenie ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe". Skutkiem potrącenia w świetle przepisu art. 498 § 2 Kodeksu cywilnego jest umorzenie wzajemnych wierzytelności do wysokości wierzytelności niższej.

Oświadczenie o potrąceniu może być złożone w sposób wyraźny lub dorozumiany. Nie jest konieczne wyraźne stwierdzenie, iż dłużnik potrąca swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, lecz wystarczy ujawnienie przez niego woli umorzenia obu wierzytelności przez ich wzajemne przeciwstawienie. (…)

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przytoczone wyżej przepisy, należy stwierdzić, że jeżeli w wyniku przedmiotowej zamiany Spółka nabędzie słomę w celu wykorzystania jej do produkcji zwierzęcej, np. jako materiał na ściółkę - wówczas należy uznać tę transakcję za mieszczącą się w ramach działalności rolniczej. Wprawdzie pozyskiwanie obornika nie jest w dosłownym tego słowa znaczeniu produkcją zwierzęcą, ale jest to produkt uboczny tej produkcji, nieodzownie z tą produkcją związany – dlatego pozyskiwanie obornika mieści się w definicji działalności rolniczej. Oczywistym jest także, że słoma może być wykorzystywana do produkcji zwierzęcej.

A zatem, w sytuacji gdy Spółka dokona równowartościowej zamiany obornika na słomę i słoma ta wykorzystana zostanie przy chowie i hodowli trzody chlewnej należy uznać, że jest to transakcja w ramach działalności rolniczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Oznacza to tym samym, iż w takiej sytuacji przedmiotowa transakcja będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W sytuacji natomiast, gdy słoma zostanie wykorzystana na cele nie związane z produkcją zwierzęcą, np. do produkcji brykietu przedmiotowa transakcja nie będzie miała związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą, nie będzie to już transakcja w ramach działalności rolniczej.

Reasumując, transakcja, jaką zamierza przeprowadzić Spółka polegająca na zamianie obornika na słomę mieści się w definicji działalności rolniczej, jeżeli słoma wykorzystywana będzie przez Spółkę bezpośrednio do produkcji zwierzęcej.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: