eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie VAT od paliwa w firmowym samochodzie na wakacjach

Odliczenie VAT od paliwa w firmowym samochodzie na wakacjach

2017-07-05 13:59

Odliczenie VAT od paliwa w firmowym samochodzie na wakacjach

Odliczenie VAT od paliwa spalonego na wakacjach © LOBO - Fotolia.com

Sezon wakacyjny już się rozpoczął. Przedsiębiorcy często na wakacje z rodziną wyjeżdżają samochodem należącym do ich firmy. W czasie odbywania wakacji pojazd taki trzeba oczywiście zatankować. Czy od tak zakupionego paliwa można odliczyć podatek VAT?

Przeczytaj także: Samochód i częściowe odliczenie podatku w deklaracji VAT

Samochody wykorzystywane w sposób mieszany, czyli służące zarówno działalności gospodarczej jak i innym celom, np. prywatnym przedsiębiorcy, dają wprawdzie prawo do odliczania VAT, ale w dość mocno ograniczony sposób.
Zdaniem organów podatkowych wystarczy tutaj chociażby teoretyczna możliwość wykorzystania samochodu prywatnie, aby pozbawić podatnika prawa do pełnego odliczenia VAT.

Jeżeli chcemy tutaj odliczać pełny VAT, w przypadku samochodów „nieciężarowych” fiskusowi trzeba udowadniać, że auto służy tylko działalności gospodarczej. Dlatego też gro przedsiębiorców w stosunku do samochodów, które automatycznie nie dają pełnego prawa do odliczenia, decyduje się na rozliczanie VAT w trybie przewidzianym dla aut wykorzystywanych w sposób mieszany. W takim przypadku nie muszą oni bowiem prowadzić dodatkowej dokumentacji.

Czy samochód jechał prywatnie czy służbowo, odliczyć można połowę VAT


Polska ustawa o VAT przewiduje, że do aut wykorzystywanych w sposób mieszany, a więc zarówno na potrzeby działalności gospodarczej jak też inne, stosuje się ograniczone prawo do odliczenia VAT. Owo ograniczone prawo wynosi równo 50% - tyle podatnicy mogą odliczyć z faktur dokumentujących zakup takich pojazdów, ich leasing, najem czy wydatki eksploatacyjne (części zamienne, płyny, oleje, usługi napraw), w tym także paliwo.
W przypadku samochodów wykorzystywanych w sposób mieszany przedsiębiorca nie musi ustalać odrębnie do każdego zakupu, w jakim zakresie auto było wykorzystywane prywatnie, a w jakim służbowo. Odliczenie VAT wynosi tutaj zawsze 50%.

Służbowym samochodem na wakacje


Pewne wątpliwości mogą powstać w sytuacji, w której to wiemy, że przez pewien czas firmowy samochód będzie wykorzystywany wyłącznie prywatnie - bez jakiegokolwiek związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. gdy pojedziemy nim na wakacje. Czy w takim przypadku także VAT od paliwa można odliczyć?

fot. LOBO - Fotolia.com

Odliczenie VAT od paliwa spalonego na wakacjach

Obecne przepisy zdają się zezwalać na odliczenie VAT także od paliwa, które spalił samochód podczas odbywania nim wakacji przez przedsiębiorcę.


Warto wiedzieć
Prywatny użytek firmowego samochodu, w stosunku do nabycia którego przysługiwało podatnikowi ograniczone prawo do odliczenia VAT (bądź to nie przysługiwało), nie jest traktowane jako podlegające opodatkowaniu odpłatne świadczenie usługi.

Oczywiście opinie mogą być tutaj podzielone, niemniej zdaniem autora takie (ograniczone) odliczenie podatku również tutaj powinno być możliwe. Dlaczego?

Wszystko przez taką a nie inną konstrukcję obecnych regulacji prawnych oraz ich cel, które zostały wprowadzone właśnie po to, aby nie zastanawiać się ile paliwa zostało spalone w jazdach służbowych a ile w jazdach prywatnych.

Projektodawcy obecnych przepisów w uzasadnieniu do nowelizacji po prostu wskazali, że średnio auta „nieciężarowe” tylko w połowie są wykorzystywane służbowo. Dlatego też z każdej faktury dokumentującej wydatek związany z takim pojazdem odliczyć można tylko w połowie.
„(...)Mając na uwadze powyższe, w celu osiągnięcia założonych skutków w ramach stosowanego w decyzji upraszczającego założenia, przyjmuje się (zgodnie też z ustaleniami poczynionymi w trakcie omawiania przedłożonego wniosku derogacyjnego z Komisją Europejską), że każdy pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony – ze względu na swoje cechy – służy co do zasady użytkowi mieszanemu, a zatem wszystkie wydatki z nim związane podlegają odliczeniu w 50% (z pewnymi wyjątkami, które zostaną omówione w dalszej części uzasadnienia).(...)

Przyjęte ograniczenie w odliczaniu w wysokości 50% jest proporcjonalne do realizowanego celu. Kwota ta odpowiada bowiem przeciętnemu wykorzystaniu dla celów prywatnych. Odpowiada ona również kwocie stosowanej w innych państwach członkowskich, jak również kwocie, przedłożonej przez Komisję w propozycji dyrektywy Rady z dnia 17 czerwca 1998 r., zmieniającej dyrektywę 77/388 w odniesieniu do przepisów, regulujących prawo do odliczenia podatku VAT (O] 1998 C 219, p.16). Możliwość przyjęcia tego rodzaju założenia potwierdza również orzecznictwo TSUE (vide: C-17/01 pkt 57–58).(...)”
- czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

Nie ma tutaj większego znaczenia, czy akurat konkretnie zatankowane paliwo służyło wyłącznie działalności gospodarczej czy też wyłącznie wyjazdowi prywatnemu. Z drugiej strony, gdyby przedsiębiorca przez pewien okres czasu samochodu używał tylko służbowo, to i tak od zatankowanego do niego paliwa mógłby odliczyć tylko połowę podatku. Dlatego też zasada ta powinna działać także w drugą stronę (czyli gdy przez pewien okres czasu, np. wyjazd na wakacje, samochód służy tylko celom prywatnym).
Wyjątkiem jest tutaj oczywiście nadużycie prawa polegające na tym, że teoretycznie auto jest „wciągnięte” na firmę, niemniej służy wyłącznie celom prywatnym. W takim przypadku prawo do odliczenia podatku naliczonego oczywiście nie przysługuje.

Taki tok rozumowania zdaje się znaleźć potwierdzenie także na portalu prowadzonym przez Ministerstwo Rozwoju biznes.gov.pl, na którym to został zamieszczony krótki poradnik pn: Odliczenie VAT od zakupu paliwa i kosztów eksploatacji samochodu.

Czytamy w nim: „(...) Jeżeli samochód osobowy wykorzystywany w Twojej działalności służy również celom prywatnym możesz odliczyć 50% naliczonego podatku VAT od wydatków na jego zakup i eksploatację.

Wykorzystanie na cele prywatne oznacza, że pojazd służy Ci również do zaspokajania potrzeb związanych z życiem prywatnym, np. dowiezienie dzieci do szkoły, dojazd na zakupy związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, wyjazd na wakacje.

Aby móc odliczyć 50% naliczonego podatku VAT nie musisz spełniać dodatkowych wymagań informacyjnych w stosunku do urzędu skarbowego. Odliczenia VAT dokonujesz jak od każdego innego zakupu związanego z działalnością – na podstawie prawidłowo wystawionej faktury VAT.(...)”

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: