eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sznurek rolniczy z 8% stawką VAT

Sznurek rolniczy z 8% stawką VAT

2018-01-02 13:03

Sznurek rolniczy z 8% stawką VAT

W VAT sznurek rolniczy to sznurek rolniczy bez względu na sposób jego wykorzystywania © Jirakit - Fotolia.com

Minister Finansów w dniu 29.12.2017 r. wydał interpretację ogólną nr PT1.8101.6.2017 w zakresie określenia właściwej stawki VAT dla sprzedaży sznurka rolniczego wykorzystywanego w celach rolniczych oraz nierolniczych.

Przeczytaj także: Apartament nad morzem uprawnia do odliczenia VAT

Interpretacja została wydana w związku z pojawiającymi się wątpliwościami co do stawki podatku VAT na sprzedaż sznurka rolniczego z uwagi na jego rzeczywiste wykorzystanie przez finalnego nabywcę. W skrócie Minister Finansów uznał, że przeznaczenie sznurka (nawet do celów innych niż rolnicze) nie wpływa na wysokość stosowanej stawki do jego sprzedaży. Treść interpretacji jest następująca:

„(...) Na podstawie art. 98 ust. 2 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej3 - dalej: „dyrektywa VAT”, państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą stosować stawki obniżone podatku VAT, jednak wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług, których kategorie są określone w załączniku III. W poz. 11 tego załącznika wymienione zostały dostawy towarów i świadczenie usług, które zwykle są przeznaczone do wykorzystania w produkcji rolnej, ale z wyłączeniem dóbr inwestycyjnych, takich jak maszyny lub budynki.

W związku z ww. przepisami dyrektywy VAT ustawa o VAT przewiduje stosowanie obniżonej stawki tego podatku w odniesieniu do określonych towarów i usług w sektorze rolniczym m.in. zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz poz. 78 załącznika nr 3 do ustawy o VAT stawka tego podatku w wysokości 8% ma zastosowanie do dostaw „sznurka do maszyn rolniczych” (bez względu na symbol PKWiU).

fot. Jirakit - Fotolia.com

W VAT sznurek rolniczy to sznurek rolniczy bez względu na sposób jego wykorzystywania

Ustawa o VAT dla sprzedaży sznurka do maszyn rolniczych przewiduje 8% stawkę VAT. Stawki tej nie zmienia sposób późniejszego wykorzystania tego sznurka przez nabywcę. Zatem zarówno wówczas, gdy sznurek zostanie wykorzystany do celów rolniczych jak i innych, sprzedawca naliczy przy jego dostawie VAT w wysokości 8%.


Mając na uwadze brzmienie art. 98 ust. 2 dyrektywy VAT (stanowiącego o możliwości stosowania stawek obniżonych wobec towarów zwykle przeznaczonych do wykorzystania w produkcji rolnej) oraz brzmienie poz. 78 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, gdzie w przepisach nie przewiduje się expressis verbis dodatkowych warunków w odniesieniu do dostaw sznurka do maszyn rolniczych, które muszą być spełnione, aby można było ze stawki preferencyjnej skorzystać (np. oświadczeń nabywców o jego wykorzystaniu do określonego celu), należy uznać że obniżoną do wysokości 8% stawką podatku VAT będą objęte dostawy sznurka, który ze względu na jego cechy fizyczne i właściwości oferowany jest z przeznaczeniem do maszyn rolniczych. Późniejsze rzeczywiste wykorzystanie tego sznurka przez nabywcę pozostaje bez wpływu na zastosowanie przez sprzedawcę stawki VAT w wysokości 8%.(...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: