eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › W PIT za 2020 rok ulga abolicyjna w pełnej wysokości

W PIT za 2020 rok ulga abolicyjna w pełnej wysokości

2021-03-04 13:31

W PIT za 2020 rok ulga abolicyjna w pełnej wysokości

Jak rozliczyć ulgę abolicyjną w zeznaniu podatkowym za 2020 rok © serQ - Fotolia.com

W 2021 r. zmieniły się zasady rozliczania ulgi abolicyjnej przez osoby zarabiające za granicą. Stąd wielu podatników pracujących przykładowo w Holandii zastanawia się, jak powinno wypełnić swojego PIT-a za rok 2020.

Przeczytaj także: Ulga abolicyjna w PIT za 2021 r.

Nowe regulacje w zakresie ulgi abolicyjnej będą stosowane dopiero w PIT za 2021 rok

Pracujesz przykładowo w: Austrii, Holandii, Kazachstanie, Rosji, Słowenii czy Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej? Pamiętaj, że gdy posiadasz polską rezydencję podatkową, uzyskane tam dochody musisz rozliczyć z polskim fiskusem, stosując do nich niekorzystną metodę unikania podwójnego opodatkowania, tzn. metodę odliczenia proporcjonalnego.
Mówiąc w pewnym uproszczeniu metoda odliczenia proporcjonalnego polega na tym, że od dochodów zagranicznych podatek liczy się tak samo jak od dochodów krajowych, z tym że daninę tę można obniżyć o podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Przy tej metodzie zawsze występuje obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym zagranicznego dochodu bez względu na to, czy oprócz dochodów z zagranicy podatnik uzyskał również inne dochody opodatkowane w Polsce skalą podatkową.

fot. serQ - Fotolia.com

Jak rozliczyć ulgę abolicyjną w zeznaniu podatkowym za 2020 rok

Pracujesz za granicą i w rozliczeniu rocznym korzystasz z ulgi abolicyjnej. Pamiętaj, że przepisy ją regulujące uległy istotnej zmianie, przez co ta została bardzo mocno ograniczona. Nową ulgę abolicyjną będziesz jednak zobowiązany stosować dopiero w PIT za 2021 rok. Obecnie należy ją rozliczać na starych zasadach.


Taki podatek od zagranicznych dochodów można jednak obniżyć poprzez skorzystanie z ulgi abolicyjnej. Przed 2021 r. ulga ta polegała po prostu na obniżeniu polskiej daniny do wysokości tej, która fiskusowi była należna przy obliczeniach wykonanych z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją. Dodajmy że metoda ta zwalnia z polskiego podatku dochody zagraniczne. Ulga abolicyjna miała zatem za zadaniem zrównać sytuację podatkową osób rozliczających się według ww. dwóch różnych metod unikania podwójnego opodatkowania.

Ulga abolicyjna 2021


Z początkiem 2021 r. ustawodawca postanowił jednak ograniczyć stosowanie ulgi abolicyjnej i to bardzo skutecznie. Otóż obecnie odliczenie to nie może przekroczyć kwoty 1 360 zł, czyli kwoty zmniejszającej podatek od podstawy obliczenia podatku nieprzekraczającej 8 000 zł.
Powyższe ograniczenie nie jest stosowane jedynie do dochodów osiąganych w roku podatkowym poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze źródeł, o których mowa w art. 12 ust. 1 (umowa o pracę) oraz art. 13 pkt 8 lit. a i pkt 9 (wybrane umowy zlecenie i o dzieło czy przychody z kontraktów menedżerskich), jeżeli dochody te są osiągane z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw.

Dla zdecydowanej większości podatników ulga abolicyjna w zasadzie zatem przestanie istnieć… ale dopiero w rozliczeniach podatkowych składanych za rok.

W zeznaniach podatkowych PIT za 2020 rok bowiem obowiązują jeszcze stare, a nie nowe zasady korzystania z ulgi. Powyższe potwierdza również resort finansów w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej gov.pl w dniu 12 stycznia 2021 r.:
  • Wejście w życie nowych przepisów z 1 stycznia 2021 r. oznacza, że limit odliczenia ulgi abolicyjnej ma zastosowanie do dochodów osiąganych od początku 2021 r.
  • Limit będzie więc stosowany dopiero na etapie rozliczenia rocznego za 2021 r., czyli w 2022 r.
  • Dochody osiągnięte w 2020 r. rozliczane są z wykorzystaniem ulgi abolicyjnej w pełnej wysokości, zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2020 r.

1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy zmieniające zasady stosowania ulgi abolicyjnej, o której mowa w art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT). Zmiana polega na wprowadzeniu limitu odliczenia z tytułu tej ulgi do wysokości 1360 zł.

Limitem odliczenia nie będą objęte niektóre dochody osiągane za granicą poza terytorium lądowym państw.

Wejście w życie nowych przepisów oznacza, że:
  • limit odliczenia ulgi abolicyjnej ma zastosowanie do dochodów osiąganych od 1 stycznia 2021 r., a zatem będzie stosowany dopiero na etapie rozliczenia rocznego za 2021 r. (w rocznych zeznaniach podatkowych składanych do końca kwietnia 2022 r.),
  • dochody osiągnięte w 2020 r. rozliczane są z wykorzystaniem ulgi abolicyjnej w pełnej wysokości, zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2020 r.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: