eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Mały podatnik w CIT a przesunięty rok podatkowy

Mały podatnik w CIT a przesunięty rok podatkowy

2021-06-28 12:53

Przeczytaj także: Wykup przez NBP jego bonów pieniężnych nie jest sprzedażą dla banku


Jednocześnie należy podkreślić, że zakaz wprowadzania zmian prawnych w czasie trwania roku podatkowego dotyczy wszystkich podatków, w których wymiar podatku dokonywany jest za okresy roczne (zob. wyrok TK z 15 lutego 2005 r., sygn. K 48/04, OTK ZU nr 2/A/2005, poz. 15). W orzecznictwie Trybunału brak jest wprawdzie ogólnej definicji pojęcia „podatek rozliczany w skali rocznej”, ale w tym zakresie można odwołać do typowych cech podatku dochodowego od osób fizycznych i uznać, że jest to, po pierwsze, podatek wymierzany od sumy dochodów uzyskanych w ciągu roku podatkowego, bez względu na to, którego dnia tego roku dochody wpłynęły do podatnika; i że, po drugie, rozliczenie tego podatku może nastąpić dopiero w następnym roku kalendarzowym (zob. sygn. K 7/12).

Wobec powyższego, w ramach odstępstwa od zasady lex retro non agit, możliwe jest zastosowanie przepisów nowej ustawy z mocą wsteczną, wówczas jeśli zmiana prawa, która nastąpiła doprowadzi do polepszenia sytuacji podatnika w stosunku do stanu poprzedniego.

Zmiana przepisu art. 4a pkt 10 updop ma charakter korzystny, a więc doprowadzi do polepszenia sytuacji podatnika w stosunku do stanu poprzedniego. W związku z tym, w ramach odstępstwa od zasady lex retro non agit, zdaniem Wnioskodawcy możliwe jest stosowanie przepisu art. 4a pkt 10 w brzmieniu od 1 stycznia 2020 r. dla całego roku podatkowego Spółki, a więc roku podatkowego rozpoczynającego się w październiku 2019, a kończącego się we wrześniu 2020 r.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, w dacie złożenia przez niego zeznania podatkowego za rok podatkowy 2019/2020 (kończący się 31 września 2020 r.) zasadne jest stosowanie przepisu art. 4a pkt 10 updop w takim brzmieniu, w jakim obowiązuje od 1 stycznia 2020 r., a w konsekwencji przyjęcie, że Spółka jest małym podatnikiem w rozumieniu updop.

Należy zwrócić uwagę, że posiadanie statusu małego podatnika Spółka ustala dopiero na koniec roku podatkowego (tutaj 30 września 2020 roku), a więc już w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2020 r.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 updop podatek, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22, art. 24a, art. 24b, art. 24d i art. 24f, wynosi:
1. 19% podstawy opodatkowania;
2. 9% podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych - w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

Z kolei art. 19 ust. 1d updop stanowi, że podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 2, stosują stawkę podatku, o której mowa w tym przepisie, jeżeli posiadają status małego podatnika.

Zgodnie z art. 19 ust. 1f updop, z zastrzeżeniem ust. 1g, przy obliczaniu zaliczek miesięcznych i kwartalnych nie stosuje się stawki podatku określonej w art. 19 ust. 1 pkt 2.

Jednocześnie zgodnie z art. 27 ust. 1 updop podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 1d, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a oraz przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2a, składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Spółka odprowadza zaliczki uproszczone w trakcie roku podatkowego 2019/2020 w oparciu o podatek należny wykazany w zaznaniu za rok podatkowy 2018/2019. Wobec tego, Spółka nie kalkuluje wysokości podatku na potrzeby zapłaty zaliczki na podatek, ponieważ wartość zaliczek wynika z podatku należnego za rok poprzedni.

W konsekwencji możliwość zastosowania stawki podatkowej 9% jest możliwa jedynie przy ustalaniu podatku w zeznaniu rocznym. Zdaniem Wnioskodawcy dopiero na koniec roku podatkowego podatnik może ustalić, czy jest uprawniony do zastosowania stawki 9%. Jednym z wymogów do zastosowania niższej stawki jest posiadanie statusu małego podatnika.

W związku z tym, że w ostatnim dniu roku podatkowego Spółki (tj. 30 września 2020 r.) obowiązywał przepis art. 4a pkt 10 updop na podstawie którego maksymalna kwota przychodów ze sprzedaży za poprzedni rok podatkowy uprawniająca do statusu małego podatnika to równowartość 2.000.000 euro wyrażona w złotych, Spółka powinna ustalić swój status małego podatnika w oparciu o ten przepis w brzmieniu obowiązującym na moment ustalania tego statusu.

Podsumowując:
 obecne brzmienie art. 4a pkt 10 updop obowiązuje od 1 stycznia 2020 r.;
 ustawodawca nie przewidział innego terminu wejścia w życie znowelizowanego art. 4a pkt 10 updop dla podatników z rokiem podatkowym inny niż kalendarzowy;
 status małego podatnika ustala się na zakończenie roku podatkowego, tj. przy zapłacie podatku w zeznaniu rocznym.

Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, dla ustalenia, czy jest on małym podatnikiem w roku podatkowym 2019/2020, należy stosować art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w wersji obowiązującej w ostatnim dniu roku podatkowego podatnika czyli od 1 stycznia 2020 r., w świetle którego maksymalna kwota przychodów ze sprzedaży za poprzedni rok podatkowy uprawniający do statusu małego podatnika to równowartość 2.000.000 euro wyrażona w złotych.

W konsekwencji za rok podatkowy 2019/2020 Wnioskodawca jest małym podatnikiem w rozumieniu art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w wersji obowiązującej od 1 stycznia 2020 r. i ma prawo stosowania a z 9% stawki podatku CIT. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: