eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Polski Ład: kasa fiskalna nie wymaga terminala płatniczego

Polski Ład: kasa fiskalna nie wymaga terminala płatniczego

2022-02-10 12:32

Polski Ład: kasa fiskalna nie wymaga terminala płatniczego

Kasa fiskalna nie wymaga terminala płatniczego © pixabay.com

Polski Ład wprowadził zmiany także w zakresie podatku VAT. Ich znaczna część zaczęła obowiązywać z początkiem stycznia 2022 r. Inne (dotyczące np. kas fiskalnych online) wejdą w życie w połowie roku. Zmiany te spowodowały, że firmy ewidencjonujące sprzedaż na kasach rejestrujących zaczęły się zastanawiać, czy muszą mieć terminale płatnicze. Odpowiedź na to pytanie ukazała się na stronie rządowej.

Przeczytaj także: Obowiązek integracji kas online z terminalami płatniczymi odroczony

Paragon z płatnością bezgotówkową


Przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1907 i 1814) – tak brzmi dodany z dniem 1 stycznia 2022 r. art. 19a ustawy Prawo przedsiębiorców.

Powyższej regulacji nie stosuje się do przedsiębiorcy, który nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, o których mowa w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Wskutek wprowadzenia tej regulacji przedsiębiorcy zaczęli się zastanawiać, czy muszą zakupić terminale płatnicze. Już jednak w uzasadnieniu do nowelizacji wskazano, że definicja instrumentu płatniczego w ujęciu przytoczonej ustawy jest bardzo szeroka i obejmuje wszelkie urządzenia czy też procedury umożliwiające płatnikowi złożenie zlecenia płatniczego.

Stosowne wyjaśnienie znalazło się też na rządowej stronie www.biznes.gov.pl. W komunikacie czytamy, że obecnie przedsiębiorcy zobowiązani do ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej i dokonujący sprzedaży towarów i usług osobom prywatnym (konsumentom), muszą umożliwiać takim osobom zapłatę bezgotówkową, przy pomocy dedykowanego do takiego obrotu instrumentu płatniczego (a więc za pomocą rachunku bankowego), w każdym miejscu, w którym wykonują swoją działalność.

fot. pixabay.com

Kasa fiskalna nie wymaga terminala płatniczego

Od tego roku przedsiębiorcy ewidencjonujący sprzedaż dla Kowalskich, muszą im umożliwić dokonanie płatności bezgotówkowej. Nie musi jednak ona następować za pośrednictwem terminala płatniczego.


Powyższą formę spełnia m.in. płatność kartą za pomocą terminala płatniczego. To jednak nie jedyne rozwiązanie. Jak bowiem czytamy w komunikacie, realizacja powyższego obowiązku, który polega na umożliwieniu klientowi konsumentowi zapłatę w formie bezgotówkowej, może polegać na:
  • udostępnieniu terminala płatniczego
  • integracji firmowego konta bankowego z usługą BLIK
  • udostępnienia firmowego numeru konta bankowego.

Wystarczy umożliwić chociażby jedno z powyższych rozwiązań, aby ustawowe warunki zostały zachowane. Przedsiębiorca nie musi tutaj dysponować konkretnym urządzeniem, przykładowo terminalem płatniczym. Ma on bowiem jedynie obowiązek zapewnić konsumentowi przynajmniej jedną z metod przyjęcia płatności bezgotówkowej.

Co w sytuacji, gdy konsument będzie chciał zapłacić kartą płatniczą, ale przedsiębiorca nie dysponuje terminalem? Wówczas przedsiębiorca powinien przedstawić klientowi metody płatności bezgotówkowej dostępne w jego firmie. - czytamy w wyjaśnieniach.

Kasy fiskalne online z terminalami płatniczymi od połowy roku


Od 1 lipca 2022 r. podatnicy, którzy posiadają kasy fiskalne online lub wirtualne oraz terminale płatnicze, będą mieli obowiązek integracji tych urządzeń. Za niedopełnienie tego obowiązku będzie grozić kara pieniężna w wysokości 5.000 zł. Karę nałoży naczelnik urzędu skarbowego w drodze decyzji w przypadku stwierdzenia, że podatnik prowadzący ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, nie zapewnia jej współpracy z terminalem płatniczym, przy użyciu którego umożliwia przyjmowanie płatności, zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • blanka96xx / 2022-03-07 13:20:14

    Odkąd weszły przepisy dotyczące integracji kasy fiskalnej z terminalem to wybraliśmy eService. Szczerze mówiąc to było uniwersalne rozwiązanie, dodatkowo integracja również usprawnia pracę terminala, także moim zdaniem jest to bardzo dobra opcja odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

Crafted in Japan

18.09.23

Hybrydowa Mazda CX-60
o mocy 327KM

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: