eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Obowiązek integracji kas online z terminalami płatniczymi odroczony

Obowiązek integracji kas online z terminalami płatniczymi odroczony

2022-03-31 00:01

Obowiązek integracji kas online z terminalami płatniczymi odroczony

Obowiązek integracji kas online z terminalami płatniczymi odroczony © flyerwerk - pixabay.com

Z dniem 1 lipca 2022 roku, w ramach Polskiego Ładu, miał wejść w życie obowiązek integracji kas online z terminalami płatniczymi. Kilka dni temu Ministerstwo Finansów poinformowało jednak o odroczeniu tego terminu. Przyczyną opóźnień są zgłaszane przez przedsiębiorców problemy techniczne przy integracji.

Przeczytaj także: Polski Ład: kasa fiskalna nie wymaga terminala płatniczego

Kogo dotyczą regulacje?


Obowiązek połączenia kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym wynika z art. 19a ust. 3 prawa przedsiębiorców i dotyczy wyłącznie kas online, czyli kas umożliwiających połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas. Co istotne, obowiązek ten nie dotyczy użytkowników kas fiskalnych offline (które nie łączą się z bazą administracji skarbowej) oraz podatników korzystających w sprzedaży z systemów POS (Point of Sale), do których podłącza się drukarkę fiskalną.

Kary za brak integracji


Na przedsiębiorcach, którzy nie zastosują się do obowiązku połączenia kasy online z terminalem w przewidzianym na to terminie ciążyło widmo kary w wysokości 5 tys. złotych – mówi Szymon Kwasigroch z Systim.pl.

Jak twierdzi ekspert, dotkliwe kary wynikają z art. 111 ust. 6kb ustawy o VAT o następującej treści: „W przypadku stwierdzenia, że podatnik prowadzący ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, wbrew art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, nie zapewnia współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym, przy użyciu którego zapewnia możliwość przyjmowania płatności, zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, naczelnik urzędu skarbowego, w drodze decyzji, nakłada na tego podatnika karę pieniężną w wysokości 5000 złotych”.

Ministerstwo pracuje nad nowym terminem


Okazuje się jednak, że przedsiębiorcy mogą spać spokojnie. - Kilka dni temu Ministerstwo Finansów poinformowało, że pracuje nad rozwiązaniami odraczającymi wprowadzenie obowiązku integracji kas online z terminalami płatniczymi. Prawdopodobny termin wprowadzenia przepisów Ministerstwo Finansów przewiduje na 1 stycznia 2025 roku – dodaje Szymon Kwasigroch z Systim.pl. Co ważne, przesunięto już stosowanie kar administracyjnych w wysokości 5 tys. złotych wobec przedsiębiorców, którzy nie zapewnią integracji posiadanych kas online z terminalami płatniczymi.

Współpraca z przedsiębiorcami


Skąd decyzja o odroczeniu terminu? Ministerstwo Finansów tłumaczy się wyjściem naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy wielokrotnie sygnalizowali problemy techniczne w trakcie procesu integracji kas z terminalami. Aktualnie MF blisko współpracuje z biznesem, w tym z przedstawicielami rynku urządzeń płatniczych, w celu ustalenia zastępczego obowiązku raportowania informacji o płatnościach bezgotówkowych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: