eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Mniejszy podatek od pracy za granicą

Mniejszy podatek od pracy za granicą

2007-02-20 01:07

Pracując poza granicami kraju, należy pamiętać, że z większości uzyskanych tam dochodów trzeba się rozliczyć także w Polsce. Nie oznacza to jednak, że dochody osiągane poza terytorium Polski będą opodatkowane dwukrotnie. Na straży stoją bowiem stosowne umowy dwustronne o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierane przez państwo polskie z innymi krajami, które w szczegółowy sposób regulują kwestie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pracy najemnej wykonywanej za granicą. Od stycznia 2007 roku zmieniają się przepisy w tym zakresie.

Przeczytaj także: Zmiany terminów rozliczeń. Do kiedy trzeba zapłacić podatek dochodowy i złożyć PIT?

Zmiana w sposobie obliczania podstawy opodatkowania

Dochody uzyskane poza granicami kraju w pierwszej kolejności zostają pomniejszone o przysługujące im z tego tytułu diety. Od 1 stycznia 2007 roku zmieniły się przepisy w tym zakresie. Mianowicie, przed nowelizacją podatnicy nie mogli odliczyć więcej niż 30 diet w skali roku podatkowego. Obecnie zwolnieniem objęta jest ta część przychodów, która odpowiada kwocie 30% diety przysługującej pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju – za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy. Dzięki temu zmniejsza się podstawa opodatkowania oraz podatek, jaki trzeba zapłacić w Polsce.

Wysokość diet ustalona jest w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 14 września 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, Dz. U. z 2005, Nr 186, poz. 1555.

Zmiana korzystna nie dla wszystkich

Nowelizacja ta jest korzystna dla podatników, którzy pracują poza granicami kraju powyżej trzech miesięcy. Na uwagę zasługuje również fakt, że nowe przepisy mają również zastosowanie do dochodów uzyskanych z pracy poza granicami kraju w roku 2006. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy kwota dochodu zwolnionego na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2006 r. będzie wyższa niż kwota wynikająca z zastosowania przepisów po nowelizacji (czyli podatnik pracował poza granicami kraju poniżej 3 miesięcy).

Przypomnijmy, że polskie prawo przewiduje dwie metody rozliczania dochodów uzyskiwanych poza granicami kraju:
  • metoda wyłączenia z progresją,
  • metoda odliczenia proporcjonalnego.

Ustalenie, która metoda obliczenia podatku należnego będzie miała zastosowanie w danym przypadku wynika z treści umowy.

Przychody otrzymywane w walucie obcej powinny być przeliczone na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia przychodu do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP (aby obliczyć wartość przychodu w walucie obcej skorzystaj z ).

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: