eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Błędny PIT-11 a roczne rozliczenie podatku

Błędny PIT-11 a roczne rozliczenie podatku

2007-07-25 13:15

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w przypadku dochodów uzyskanych ze stosunku pracy, podlegają jedynie te dochody, które zostały faktycznie przez podatnika otrzymane lub postawione do jego dyspozycji w danym roku. Stanowisko takie zajął urząd skarbowy w postanowieniu z dnia 26.06.2007 r. nr US-III/415-KK-I-OF-12/2007.

Przeczytaj także: Podatek liniowy: nawet zawieszona firma wyłącza preferencyjne opodatkowanie

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, że w 2006 r. był zatrudniony w ramach stosunku pracy jako kierowca w transporcie międzynarodowym. Jego pracodawca mimo zapewnień nie zawarł z nim pisemnej umowy o pracę, nie wypłacał wynagrodzenia, nie zgłosił go do ZUS ani urzędu skarbowego celem naliczenia i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy. Przekazywał mu jedynie drobne zaliczki na wyjazdy na koszty podróży. Oskarżył on także podatnika o przywłaszczenie jego mienia (obecnie toczy się postępowanie przed sądem w tej sprawie). Podatnik otrzymał od pracodawcy PIT-11, który zawiera dane niezgodne ze stanem faktycznym. W związku z tym wystąpił on z zapytaniem, czy w zeznaniu rocznym ma wykazać dane wynikające z otrzymanej informacji czy też dochody faktycznie otrzymane? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Wątpliwość podatnika budzi w przedmiotowym przypadku fakt, czy ma on obowiązek wykazać w zeznaniu podatkowym dochody ze stosunku pracy, które zostały wykazane przez pracodawcę w informacji PIT-11, choć faktycznie przez pracownika nie zostały otrzymane.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest m.in. stosunek służbowy, stosunek pracy (...). Z art. 11 ust. 1 przedmiotowej ustawy wynika, iż przychodami są (...) otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Art. 12 ust. 1 tej ustawy stanowi, iż za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy (...) uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Biorąc pod uwagę w/w regulacje prawne oraz stan faktyczny wynikający z wniosku podatnika stwierdzić należy, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – w przypadku dochodów ze stosunku pracy – podlegają jedynie te dochody, które zostały faktycznie przez podatnika otrzymane w danym roku lub postawione do jego dyspozycji.

Nadmienia się ponadto, iż z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie wynika, aby prowadzona przed Sądem Rejonowym sprawa miała związek z zasadnością wykazania przez pracownika w zeznaniu podatkowym dochodów ze stosunku pracy. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: