eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wózki widłowe: gdy handel częściami, zasady ogólne

Wózki widłowe: gdy handel częściami, zasady ogólne

2008-01-25 13:21

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym wskazuje, że jakakolwiek sprzedaż części zamiennych do pojazdów mechanicznych (w tym także wózków widłowych) skutkuje utratą prawa do opodatkowani przychodów z działalności gospodarczej podatkiem zryczałtowanym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 14.01.2008 r. nr ITPB1/415-430/07/MM.

Przeczytaj także: Stawka podatku PPE a usługi projektowania

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Podatniczka wyjaśniła, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji, zakupie i sprzedaży części zamiennych do wózków widłowych. Podatniczka prowadzi działalność od 1995 r. i rozlicza się z urzędem skarbowym w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych. Podatniczka zadała pytanie, czy w związku ze zmianami wprowadzonymi do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, polegającymi na wyłączeniu z możliwości opodatkowania tym podatkiem przychodów z handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, może nadal korzystać z tego opodatkowania, czy musi rozliczać się na zasadach ogólnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Wspomniany zapis obowiązuje od dnia 1 stycznia 2007 roku.

Należy zauważyć, że w cytowanej ustawie brak definicji „pojazdu mechanicznego”, powołany przepis nie odsyła też do innych przepisów prawa. Jednakże brak podatkowej definicji tego pojęcia nie oznacza dowolności co do jego zakresu znaczeniowego.

W takiej sytuacji pojęcie „pojazdu mechanicznego” należy interpretować zgodnie z wykładnią językową, która jest podstawową metodą wykładni. Takie stanowisko zajął również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 kwietnia 2004 roku , SN V KK 337/03, stwierdzając, że w procesie wykładni pierwszeństwo mają dyrektywy językowe.

Na podstawie znaczeń przypisywanych w Słowniku Języka Polskiego PWN pod redakcją prof. Mieczysława Szymczaka wydanie I Warszawa 1996 r. poniżej podane słowa oznaczają:

- „pojazd”- urządzenie do transportu lądowego przystosowane do poruszania się na kołach, gąsienicach, płozach po szynach, po drodze, bezpośrednio po gruncie
- „mechaniczny” – będący mechanizmem, związany z mechanizmem, powstały na zasadzie prawa mechaniki
- „mechanizm” - zespół współpracujących ze sobą części składowych maszyny lub przyrządu spełniających określone zadania np. przenoszenie ruchu.

Należy zatem przyjąć, że ogólny zakres przepisu odnosi się do wszelkiego rodzaju urządzeń zdolnych technicznie do poruszania się na lądzie w sposób wynikający z zastosowania typu mechanizmu, nie jest przy tym konieczne aby pojazdy te poruszały się po drogach publicznych.

Przepis art. 8 ust. 1 pkt 3f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oznacza, że jakakolwiek sprzedaż (nawet jednorazowa) części zamiennych do pojazdów mechanicznych (w Pani przypadku części do wózków widłowych) skutkuje utratą prawa do opodatkowania przychodów osiąganych z działalności gospodarczej podatkiem zryczałtowanym. W konsekwencji – w myśl art. 22 ustawy – podatnik jest obowiązany, począwszy od dnia, w którym nastąpiła utrata warunków do podatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zaprowadzić właściwe księgi – chyba, że jest zwolniony z tego obowiązku - i opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: