eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Najem środków trwałych a ryczałt ewidencjonowany

Najem środków trwałych a ryczałt ewidencjonowany

2009-07-10 09:29

Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą m.in. trudnić się wynajmowaniem innym firmom (bądź osobom fizycznym nieprowadzącym pozarolniczej działalności gospodarczej) swoich składników majątku. Niekiedy jednak takie działanie wykluczy ich z możliwości korzystania z tej preferencyjnej formy opodatkowania.

Przeczytaj także: Stawka ryczałtu gdy najem samochodu firmy

Załóżmy, iż przedsiębiorca zajmuje się świadczeniem usług budowlanych i korzysta z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. W tym celu wykorzystuje różnego rodzaju maszyny budowlane (zagęszczarki gruntu, koparka, młoty udarowe itp.) stanowiące środki trwałe jego firmy. Inny przedsiębiorca jest zainteresowany wynajmem tych maszyn budowlanych w okresie, w którym nasz podatnik z nich nie korzysta. Czy wynajmując te urządzenia utraci on prawo do korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego? Jeżeli nie to jaką stawkę podatku należy tutaj zastosować? Czy w przypadku najmu innych składników majątku stawka podatku uległaby zmianie?

Jak wskazuje art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym), w przypadku działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton (czyli usług transportowych), zryczałtowany podatek dochodowy od osiąganych przychodów wynosi 5,5%.

Kiedy utrata prawa do ryczałtu ewidencjonowanego?

Nie zawsze podatnik może skorzystać z tej preferencyjnej formy opodatkowania w przypadku najmu. Jak bowiem wskazuje poz. 10 załącznika nr 2 do ustawy, usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (oprócz tzw. najmu prywatnego) powodują wyłączenie z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Ograniczenia nie mają jednak zastosowania w przypadku najmu ruchomości.

Jaka stawka podatku?

Stawka podatku przy usługach najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie jest jednak zawsze taka sama. Decyduje to, co jest przedmiotem najmu. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. g) ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym, w przypadku wynajmu samochodów osobowych (PKWiU 71.1) bądź też pozostałych środków transportu (PKWiU 71.2), stawka ryczałtu wynosi 17%.

W przytoczonej ustawie nie znajdziemy innego bezpośredniego wskazania odnośnie stawki ryczałtu, która odnosiłaby się do innych składników majątku. Nie oznacza to jednak, iż ich najem nie jest tym podatkiem opodatkowany. Jednakże aby odpowiedzieć na pytanie, jaką stawkę trzeba tutaj zastosować, konieczne jest sięgnięcie to przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Art. 12 ust. 2 pkt 11 tej ustawy wskazuje, iż za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej należy rozumieć także przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Z kolei art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i) ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym wskazuje, iż stawkę ryczałtu w wysokości 8,5% stosuje się m.in. do przychodów o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym

Reasumując nasz podatnik wynajmując maszyny budowlane stanowiące środki trwałe należące do jego firmy nie traci prawa do rozliczania się z podatku dochodowego w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Do przychodów z tego tytułu powinien stosować stawkę ryczałtu w wysokości 8,5%.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: