eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kilometrówka a przychód pracownika

Kilometrówka a przychód pracownika

2010-05-25 12:53

Zdarza się, że pracownicy w celach służbowych wykorzystują swoje prywatne samochody. Pracodawcy natomiast zwracają im wydatki ponoszone na eksploatację tych pojazdów. Można tego dokonać m.in. na podstawie kilometrówki. Zwrot wydatków stanowi jednak przychód ze stosunku pracy, który niekiedy trzeba opodatkować.

Przeczytaj także: Samochód prywatny pracownika a przejazdy służbowe

Kilometrówka to sposób określania wysokości zwrotu kosztów związanych z używaniem prywatnego samochodu pracownika do celów pracodawcy. Jest ona niczym innym, jak iloczynem przejechanych kilometrów w celach służbowych oraz stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu. Pracodawcy stosują tutaj z reguły ustawowe stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu.

Używanie samochodów prywatnych do celów służbowych pracodawcy zostało uregulowane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. §1 ust. 1 tego rozporządzenia mówi, że zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej między pracodawcą a pracownikiem, o używanie danego pojazdu do celów służbowych, na warunkach określonych w rozporządzeniu.

Natomiast przepisy odnoszące się do jazd zamiejscowych (czyli podróży służbowych) zostały zawarte w dwóch aktach prawnych:
  • rozporządzeniu Ministra pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju
  • rozporządzeniu Ministra pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju

Rozporządzenia te mówią, iż pracodawca jest zobowiązany do zwrotu pracownikowi co do zasady wszelkich wydatków związanych z podróżą służbową, w tym m.in. zwrotu kosztów przejazdów i dojazdów. Środek transportu określa tutaj pracodawca, przy czym na wniosek pracownika może nim być także jego samochód prywatny. W takim przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu nie wyższej, niż określona w wyżej przytoczonym rozporządzeniu z dnia 25 marca 2002 r.

Dodajmy, iż rozporządzenie to rozróżnia dwie stawki dla samochodów osobowych:
  • o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 jest to kwota 0,5214 zł
  • o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 jest to kwota0,8358 zł

A jak powyższe przekłada się na podatek dochodowy?

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) zarówno w przypadku jazd miejscowych jak i zamiejscowych, zwrot kosztów przejazdu jest traktowany jako przychód ze stosunku pracy. Co do zasady jest on zatem opodatkowany.

Ustawodawca przewidział tutaj jednak pewne zwolnienie, które znalazło się w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) updof. Przepis ten mówi mianowicie, że wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Przytoczony przepis ma jednak zastosowanie jedynie w przypadku podróży służbowych, czyli jazd zamiejscowych – nie wchodzą tutaj jazdy lokalne. Co prawda dla tych ustawodawca przewidział pewne zwolnienie w art. 23 ust. 1 pkt 23b updof, jednak ma on zastosowanie jedynie w nielicznych sytuacjach, tj. wtedy, gdy obowiązek ponoszenia takich kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw. W praktyce z takimi przypadkami mamy do czynienia głównie w stosunku do pracowników służby leśnej i listonoszy.

Podsumowując ustawodawca zwalnia od podatku jedynie zwrot wydatków z tytułu używania samochodu prywatnego do celów służbowych wykorzystywanych w jazdach zamiejscowych i to tylko do wysokości określonej w przytoczonym rozporządzeniu z dnia 25 marca 2002 r. (zwrot wydatków w części przekraczającej ustawowe limity należy opodatkować). W przypadku należności pracowników z tytułu jazd lokalnych należy je doliczyć do pozostałych przychodów pracowników, od których jest ustalana zaliczka na podatek.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: