eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › PIT: Likwidacja firmy i przekazanie towarów żonie

PIT: Likwidacja firmy i przekazanie towarów żonie

2012-08-03 08:51

Przeczytaj także: Towary otrzymane nieodpłatnie: sprzedaż a podatek


Rozliczenie podatku przez męża, który przekaże towary
Z pytania wynika, że po przekazaniu towarów handlowych do firmy żony Czytelnik zamierza zlikwidować swoją działalność gospodarczą.

Likwidacja działalności przez podatnika, który prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oznacza konieczność sporządzenia na dzień likwidacji działalności i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, a także wyposażenia. Zasady sporządzenia spisu z natury i jego wycenę określają przepisy § 27-29 powołanego rozporządzenia.

O zamiarze sporządzenia spisu z natury w innym terminie niż na dzień 1 stycznia, 31 grudnia oraz na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, należy zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej 7 dni przed datą sporządzenia tego spisu.


Zwróć uwagę!
Jeżeli na dzień likwidacji działalności podatnik nie posiada już żadnych składników majątku, które podlegają wykazaniu w spisie z natury - to mimo tego powinien sporządzić dokument nazwany "spisem z natury". W dokumencie tym powinien zawrzeć dane wskazane w § 28 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, czyli imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwę firmy), datę sporządzenia remanentu oraz informację, że wartość spisu z natury wynosi "zero", a także podpis właściciela firmy. W takim przypadku, do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, należy wpisać "zerową" wartość remanentu na dzień likwidacji działalności gospodarczej.



Ponadto w razie likwidacji działalności gospodarczej na podatniku ciąży obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej, który powinien zawierać dane wskazane w art. 24 ust. 3a updof.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu może powstać wątpliwość, czy w przypadku przekazania towarów handlowych przed likwidacją działalności gospodarczej, Czytelnik powinien skorygować koszty uzyskania przychodów o wartość przekazanych towarów, które przy zakupie zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. Naszym zdaniem, nie ma takiej konieczności. Wydatki poniesione na zakup tych towarów - w momencie ich nabycia przez Czytelnika - spełniały bowiem przesłanki określone w art. 22 ust. 1 updof. Natomiast dyspozycja art. 23 ust. 1 pkt 11 updof nie będzie miała tu zastosowania, z uwagi na to, że w rozpatrywanym stanie faktycznym przekazanie towarów pomiędzy małżonkami pozostającymi we wspólnocie majątkowej nie stanowi darowizny, w rozumieniu art. 888 Kodeksu cywilnego.

Rozliczenie podatku przez żonę, która przejmie towary
Jeżeli przejęcie towarów handlowych z firmy męża będzie się wiązało z rozpoczęciem działalności gospodarczej przez żonę, to towary te powinna ona ująć w remanencie początkowym sporządzonym na dzień rozpoczęcia działalności - zgodnie z przepisami § 27-29 powołanego rozporządzenia.

Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że ponieważ żona nie poniosła wydatków związanych z nabyciem tych towarów (otrzymała je nieodpłatnie), to w konsekwencji nie będzie mogła ich uwzględnić w swoich kosztach uzyskania przychodów (nie zostanie bowiem spełniona jedna z przesłanek określonych w art. 22 ust. 1 updof).

Oznacza to, że wartość tych towarów nie może być uwzględniona przy ustalaniu dochodu żony ani poprzez różnice remanentowe, ani przy sprzedaży towarów.

Niemniej jednak, przychód ze sprzedaży towarów handlowych przejętych od męża - żona powinna zaliczyć do przychodów z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: