eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Likwidacja i otwarcie firmy a kasa fiskalna

Likwidacja i otwarcie firmy a kasa fiskalna

2012-10-08 11:44

Likwidacja i otwarcie firmy a kasa fiskalna

Likwidacja i otwarcie firmy a kasa fiskalna © Stanisław Tokarski - Fotolia.com

W rozumieniu ustawy o podatku VAT wnioskodawczyni likwidując, a następnie po pewnym czasie podejmując ponownie działalność gospodarczą w niezmienionej formie prawnej (jako osoba fizyczna), uczyni to jako podmiot kontynuujący działalność gospodarczą. Co za tym idzie, jeżeli wobec niej nie wystąpił wcześniej obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej, będzie mogła ona skorzystać ze zwolnienia w tym zakresie. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 24.09.2012 r. nr IPTPP4/443-399/12-5/ALN.

Przeczytaj także: Kasa fiskalna gdy podatnik czynny lub zwolniony z VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni do końca lipca 2006 r. prowadziła działalność gospodarczą. Zainstalowała kasę fiskalną, mimo że nie miała takiego obowiązku (łączna kwota obrotu w całym okresie prowadzenia działalności nie przekroczyła na dany rok nawet kwoty 20 tys. zł). Ulga z tytułu zakupu kasy została zwrócona. Zdaniem wnioskodawczyni nie wystąpił obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy jej pomocy. W czerwcu 2012 r. wnioskodawczyni ponownie otworzyła działalność gospodarczą (kwiaciarnię), która nie wchodzi w zakres wyłączeń ze stosowania zwolnień określonych w rozporządzeniu regulującym zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy pomocy kas rejestrujących. Łączna kwota obrotu z tej działalności w 2012 r. nie przekroczy 20 tys. zł. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie jest dokumentowana fakturami, zapłata następuje za pomocą gotówki. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy w takiej sytuacji ma obowiązek instalacji kasy fiskalnej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

fot. Stanisław Tokarski - Fotolia.com

Likwidacja i otwarcie firmy a kasa fiskalna

Jeżeli nie wystąpił wcześniej obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej, będzie można skorzystać ze zwolnienia w tym zakresie

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - na mocy art. 15 ust. 2 ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Obowiązek stosowania kasy rejestrującej w celu ewidencjonowania sprzedaży towarów lub usług wynika bezpośrednio z art. 111 ustawy. W ust. 1 powołanego artykułu postanowiono, iż podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, iż obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem jednym z podstawowych kryteriów decydujących o obowiązku stosowania do ewidencjonowania kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

W art. 111 ust. 8 ustawy stwierdzono, iż Minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić, w drodze rozporządzenia, na czas określony, niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, oraz określić warunki korzystania ze zwolnienia, mając na uwadze interes publiczny, w szczególności sytuację budżetu państwa (…).

Kwestię zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących niektórych czynności i niektórych grup podatników w obecnym stanie prawnym, tj. od dnia 1 stycznia 2011 r. reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 138, poz. 930), zwane dalej rozporządzeniem. Regulacje zawarte w powołanym rozporządzeniu przewidują zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ze względu na rodzaj prowadzonej działalności - zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia oraz wysokość obrotu - do określonej tym przepisem wysokości obrotów.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: