eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga prorodzinna w 2012 r. gdy dochód małoletniego dziecka

Ulga prorodzinna w 2012 r. gdy dochód małoletniego dziecka

2013-02-14 13:25

Ulga prorodzinna w 2012 r. gdy dochód małoletniego dziecka

PIT © serq - Fotolia.com

Obecnie młodzi ludzie nierzadko szukają źródeł dodatkowych dochodów na sfinansowanie swoich potrzeb. Działanie takie jest oczywiście nie bez znaczenia dla rodziców, gdyż dzięki nim ci odczuwają ulgę w swoim portfelu. Trzeba jednak pamiętać, że przy korzystaniu z ulgi na dzieci ich dochody mogą spowodować, że zastosowanie odliczenia nie będzie możliwe i to nawet w przypadku dzieci małoletnich.

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

W przypadku ulgi prorodzinnej ustawodawca dzieli dzieci niejako na 3 kategorie: dzieci małoletnie, dzieci bez względu na wiek, które otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną oraz pełnoletnie dzieci uczące się do ukończenia 25 roku życia.

W zasadzie jedynie w przypadku tych ostatnich (czyli pełnoletnich dzieci uczących się) prawo do ulgi jest ograniczone, gdy te zarobkują. Aby rodzice na takie dziecko mogli z ulgi skorzystać, nie może ono uzyskać dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych wyższego aniżeli 3 089 zł. Trzeba przy tym pamiętać, że w limicie tym mieszczą się także dochody z kapitałów pieniężnych (np. akcji).

We wskazanym limicie nie uwzględnia się dochodów zwolnionych z podatku na podstawie ustawy, czyli przykładowo otrzymywanego przez dziecko stypendium za wyniki w nauce.

Niestety ulga także nie będzie przysługiwać, gdy dziecko w czasie wakacji pracowało za granicą i to nawet wówczas, gdy w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, do osiągniętych tam dochodów ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją (dzięki której dochody zagraniczne są zwolnione z podatku dochodowego w Polsce, jednakże mogą wpłynąć na wysokość podatku od dochodów krajowych, jeżeli te wystąpią). Organy podatkowe uznają w takim przypadku, że przy ustalaniu wysokości dochodów dziecka na potrzeby ulgi prorodzinnej podatnik winien uwzględnić także dochody zagraniczne.

Powyższe ograniczenia dotyczą jednak jedynie dzieci zaliczanych do 3 grupy opisanej wyżej (a więc dzieci pełnoletnich uczących się do ukończenia 25 roku życia).

fot. serq - Fotolia.com

PIT

Przy korzystaniu z ulgi na dzieci, ich dochody mogą spowodować, że zastosowanie odliczenia nie będzie możliwe i to nawet w przypadku dzieci małoletnich.


Jeżeli dochody takie uzyska dziecko małoletnie czy też pełnoletnie, ale otrzymujące zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, rodzice w dalszym ciągu będą mogli w stosunku do niego z ulgi prorodzinnej skorzystać.

Niemniej jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. I tutaj ustawodawca wskazał pewne ograniczenia w zarobkowaniu. Art. 27 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi bowiem, że do dzieci, na które rodzice mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej, stosuje się przepisy art. 6 ust. 8 i 9.

Oznacza to, że ulga prorodzinna nie będzie przysługiwać, jeżeli w roku podatkowym do dziecka będą miały zastosowanie przepisy:
  • o podatku liniowym,
  • o podatku tonażowym,
  • o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, z wyjątkiem przepisów o opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, zawartych poza działalnością gospodarczą.

Tym samym jeżeli przykładowo dziecko odziedziczyło po swoim zmarłym rodzicu udział w zyskach spółki osobowej i z tego tytułu płacony jest podatek liniowy, z ulgi prorodzinnej na to dziecko nie będzie można skorzystać i to nawet wówczas, gdy jest ono małoletnie, czy też otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Jeżeli jednak wskazane dochody takiego dziecka byłyby opodatkowane na zasadach ogólnych, prawo do ulgi będzie przysługiwać.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: