eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Grupy podatkowe w podatku od spadków i darowizn

Grupy podatkowe w podatku od spadków i darowizn

2014-03-22 06:56

Grupy podatkowe w podatku od spadków i darowizn

Grupy podatkowe w podatku od spadków i darowizn © nmann77 - Fotolia.com

Pasierb został zaliczony przez ustawodawcę do I grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn. Pasierb jest dzieckiem męża lub żony z poprzedniego małżeństwa. Mąż lub żona rodzica tego dziecka jest więc dla niego odpowiednio ojczymem lub macochą – wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 28.02.2014 r. nr ILPB2/436-323/13-2/TR.

Przeczytaj także: Podatek od spadku: babka cioteczna to II grupa podatkowa

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Gdy wnioskodawczyni miała 14 lat jej matka (po śmierci ojca zainteresowanej) poślubiła brata ojca zainteresowanej, który stał się jej ojczymem, zaś wnioskodawczyni pasierbicą ojczyma. Ojczym łożył na jej utrzymanie, zaś wnioskodawczyni traktowała go jak ojca. Od 30 lat, do chwili śmierci ojczyma mieszkali oni jako rodzina wspólnie w domu wybudowanym w 1935 r. przez dziadków wnioskodawczyni. Jest ona jednocześnie ostatnią z rodziny, która ma prawo do tego budynku mieszkalnego. Jej matka odrzuciła spadek. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy dziedziczy po zmarłym ojczymie jako pasierbica czy bratanica? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zagadnienia dotyczące grup podatkowych na gruncie podatku od spadków i darowizn zostały uregulowane w przepisach art. 14 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.).
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca.

Z kolei na podstawie art. 14 ust. 2 ww. ustawy, zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.

fot. nmann77 - Fotolia.com

Grupy podatkowe w podatku od spadków i darowizn

Pasierb został zaliczony przez ustawodawcę do I grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn. Pasierb jest dzieckiem męża lub żony z poprzedniego małżeństwa. Mąż lub żona rodzica tego dziecka jest więc dla niego odpowiednio ojczymem lub macochą.


Z analizy przedmiotowego wniosku wynika, że Zainteresowana - jako pasierbica - odziedziczyła spadek po swoim ojczymie. Wątpliwości Wnioskodawczyni w opisanej sytuacji wzbudza to, do której grupy podatkowej winna być zaliczona w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

W myśl natomiast art. 14 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:
1. do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
2. do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
3. do grupy III - innych nabywców.

Za rodziców w rozumieniu ustawy uważa się również przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych i ich zstępnych (art. 14 ust. 4 ww. ustawy).

Z powyższych przepisów wynika zatem, że pasierb został zaliczony przez ustawodawcę do I grupy podatkowej. Pasierb jest dzieckiem męża lub żony z poprzedniego małżeństwa. Mąż lub żona rodzica tego dziecka jest więc dla niego odpowiednio ojczymem lub macochą.

Reasumując: na gruncie niniejszej sprawy Zainteresowana - jako pasierbica spadkodawcy (ojczyma) - podlega zaliczeniu do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: