eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie darowizny na cele kultu religijnego w zeznaniu PIT 2014

Odliczenie darowizny na cele kultu religijnego w zeznaniu PIT 2014

2014-12-17 13:46

Przeczytaj także: Odliczenie darowizny na cele pożytku publicznego w PIT za 2014 r.


Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 07.11.2013 r. nr IBPBII/1/415-781/13/JP wyjaśnił zaś, że darowizny na cele kultu religijnego, to środki zadysponowane w szczególności na: budowę kościoła, remont kościoła, wyposażenie kościoła, zakup przedmiotów liturgicznych. Z kolei adresatami tych darowizn mogą być m. in. kościoły, związki religijne czy kościelne osoby prawne (zakony, parafie itd.). Darowiznę taką może odliczyć także ksiądz przekazując ją na własną parafię (na cele wyżej wskazane), o ile uzyskuje dochody pozwalające na takie odliczenie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 09.11.2012 r. nr ITPB2/415-736/12/MM przyznał z kolei, że odliczeniu podlegają darowizny przekazane na rachunek bankowy komitetu odbudowy przedwojennego pomnika, przy którym mają być odprawiane nabożeństwa przez Kościół Katolicki. Ustawodawca nie wymaga bowiem w takim przypadku, aby darowizna musiała nastąpić na rzecz kościelnej osoby prawnej. Tym samym jeżeli darowizna następuje na rzecz innego podmiotu, który takiej osobowości nie posiada, lecz w zakresie swojej działalności realizuje cele kultu religijnego, może ona zostać odliczona.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.08.2007 r. nr I-4/415/73/07 wskazał, że pojęcie „kult religijny” oznacza zewnętrzny aspekt religii w odróżnieniu od teoretycznej doktryny; ogół obrzędów religijnych jakiejś religii, całokształt czynności religijnych. Celom kultu religijnego służą zarówno te działania, które odnoszą się do praktyk, obrzędów i uroczystości religijnych, jak też dotyczące obiektów sakralnych i związanej z nimi infrastruktury.
Realizacji obrzędów religijnych służą w związku z tym wydatki na zakup szat liturgicznych, naczyń liturgicznych, komunikantów, hostii, wina mszalnego itp., wydatki na wystrój kościoła, ogrzewanie, woda, środki czystości, wydatki na energię elektryczną, wywóz śmieci, monitoring kościoła, sprzęt elektrotechniczny, telefony i rachunki telefoniczne, sprzęt i narzędzia służące do utrzymania porządku, wydatki związane z wynagrodzeniem osób pracujących dla Parafii.

Powyższe wyjaśnienia są sprzed kilku lat, niemniej należy pamiętać, że ulga w zakresie darowizn na cele kultu religijnego nie ulegała zbytnim modyfikacjom w tym czasie.
Ulgę tą należy odróżnić od darowizn dokonanych na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Ta nie jest uregulowana w przepisach podatkowych, a w ustawach o stosunku Państwa Polskiego do poszczególnych kościołów. Nie jest ona także limitowana. To, co dodatkowo ulgi te rozróżnia, to ich cel.

Przykładowo darowizna na remont czy budowę kościoła a także jego niezbędnego wyposażenia jest darowizną na cele kultu religijnego. Gdyby jednak była ona przeznaczona na utrzymanie kościelnego ośrodka pomocy, mieści się już w ramach darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze.

Dla kogo odliczenie?


Z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Wykazuje się ją w załączniku PIT/O i następnie przenosi do zeznania rocznego. W PIT/O, oprócz wartości darowizny, obowiązkowo należy wskazać także kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.

Wykazanie ulgi z tytułu danej darowizny w jednym zeznaniu podatkowym (np. PIT-28) powoduje, że podatnik nie może jej powtórnie wykazać (w stosunku do tej samej darowizny) w innym zeznaniu (np. PIT-37).

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: