eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wycofanie z firmy i sprzedaż gruntu w podatku dochodowym

Wycofanie z firmy i sprzedaż gruntu w podatku dochodowym

2015-04-20 12:52

Wycofanie z firmy i sprzedaż gruntu w podatku dochodowym

Działka © stocksolutions - Fotolia.com

Jeżeli do zbycia praw użytkowania wieczystego gruntów dojdzie przed upływem 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym takie składniki majątku zostały wycofane z firmy, należy je opodatkować wg zasad właściwych dla prowadzonej działalności gospodarczej w roku sprzedaży - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 13.04.2015 r. nr IBPBI/1/4511-86/15/BK.

Przeczytaj także: Renta dożywotnia (odwrócona hipoteka) w podatku dochodowym

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca prowadzi firmę na własne nazwisko, która jest opodatkowana podatkiem liniowym. Jest także czynnym podatnikiem VAT. W 2006 r. na potrzeby firmy zakupił nieruchomość składającą się z kilku działek oddanych w użytkowanie wieczyste, oraz budynków stanowiących odrębną własność. Nieruchomość tę nabyto od syndyka masy upadłościowej spółki akcyjnej w upadłości. Następnie została ona wprowadzona do środków trwałych firmy i rozpoczęto amortyzację kupionych budynków.

fot. stocksolutions - Fotolia.com

Działka

Jeżeli do zbycia praw użytkowania wieczystego gruntów dojdzie przed upływem 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym takie składniki majątku zostały wycofane z firmy, należy je opodatkować wg zasad właściwych dla prowadzonej działalności gospodarczej w roku sprzedaży.


W 2014 r. wnioskodawca zmienił profil działalności, skupiając się na wynajmie nieruchomości, jak też innych składników majątku należących do jego firmy. Z uwagi na to, że część zakupionych w 2006 r. działek, mimo ich ujęcia jako środki trwałe, nie było dotychczas w prowadzonej działalności wykorzystywanych, wnioskodawca postanowił je wycofać z majątku firmy bądź sprzedać. W związku z tym dokonał notarialnego podziału tych działek i wyodrębnił te, które nie są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej. Działki te stanowią tereny usług komercyjnych w zakresie handlu z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową lub usługowo-mieszkaniową.

Wnioskodawca zadał pytanie, czy sprzedaż działek, które zostaną wycofane z majątku firmy, przed upływem 6-letniego okresu od ich przekazania na cele osobiste, spowoduje powstanie przychodu z firmy, który należy opodatkować 19% podatkiem dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. c) tej ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (…); w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

O tym, jaki składnik majątku może stanowić wartość niematerialną i prawną decydują regulacje zawarte w art. 22b i 22c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy czym nie wszystkie wymienione w nich rodzaje składników majątku mogą podlegać amortyzacji podatkowej. Zgodnie bowiem z art. 22c pkt 1 ww. ustawy, amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów – zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi. Przy czym stosownie do art. 22d ust. 2 ww. ustawy, składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1 (tj. składników, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 3.500 zł i co do których podatnik nie podjął decyzji o ich amortyzacji) wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że regulacją art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, objęty został przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które spełniają ustawową definicję wartości niematerialnej i prawnej, podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, niezależnie od tego, czy podatnik zaliczał do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od jej wartości początkowej oraz czy ujął go w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Z tego też względu, zbycie składnika majątku spełniającego ustawową definicje uznania za wartość niematerialną i prawną, o ile nie zachodzą ustawowe przesłanki wykluczenia, stanowi zawsze przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. (…)

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że jeżeli Wnioskodawca dokona zbycia wskazanych we wniosku praw użytkowania wieczystego gruntów przed upływem 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, zobowiązany będzie do opodatkowania uzyskanego z tego tytułu przychodu (dochodu) wg zasad właściwych dla źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, stosownie do stosowanej przez niego na dzień zbycia formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: